Zahraničí

Firma nechce platit za pauzy na cigaretu a kávu, soud jí dal zapravdu

Firma nechce platit za pauzy na cigaretu a kávu, soud jí dal zapravdu
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Jedna ze společností působících ve Španělsku zavedla snížení platů v závislosti s délkou pauz na kávu či cigaretu. Španělské odbory hnaly případ k soudu, ten dal ale zapravdu firmě.

Drobné odskočení na "kouřovou" přestávku nebo snídani může některé španělské pracovníky vyjít draho. Portugalská energetická společnost Galp působící ve Španělsku totiž zavedla pravidlo, že se délka pauz nebude počítat do pracovní doby a to se pak samozřejmě promítne na výplatě. Informaci přinesl portál Euronews.

Související obsah

To se ovšem nelíbilo španělským odborům, které hnaly společnost k soudu. Španělský nejvyšší soud však dal zapravdu Galpu, pracovníci podle něj nemají právo na proplácení kouřových či jiných přestávek.

Společnost Galp využila nového španělského zákona, podle nějž mají zaměstnavatelé přesně zaznamenávat příchody a odchody zaměstnanců z budovy. Ve Španělsku se totiž v minulosti často neproplácely přesčasy. Loni se prý v zemi neproplatilo až tři miliony hodin práce navíc, uvádí portál BBC.

Zákon na ochranu pracovníků se tak zřejmě obrátí proti nim. "Co bude další, odečítání přestávek na toaletu?" ptá se podle Euronews ekonom Javier Díaz Gimenez, který pracuje také jako poradce španělského ministerstva vnitra. Podle odborů rozhodnutí soudu neodpovídá zákonům a už se proti němu odvolaly.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz