Domácí

Ombudsmanka Šabatová definitivně končí. Od středy úřaduje Křeček

Ombudsmanka Šabatová definitivně končí. Od středy úřaduje Křeček
Zdroj: TN.cz

V úterý skončí mandát současné ombudsmance Anně Šabatové. Nový ombudsman složí slib ve středu.

Nově zvolený ombudsman JUDr. Stanislav Křeček se ujme výkonu funkce ve středu 19. 2. složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Podle zákona o veřejném ochránci práv může nově zvolený ombudsman složit slib nejdřív den potom, co uplyne funkční období dosavadního ombudsmana, nejpozději však do deseti dnů od zvolení.

Teprve složením slibu je procedura výběru ombudsmana uzavřena a nový ombudsman se může ujmout řízení instituce. S končící ombudsmankou Annou Šabatovou se Stanislav Křeček dohodne na převzetí úřadu.

Související obsah

JUDr. Křeček bude skládat slib do rukou místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), zastupujícího předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO), který je na zahraniční cestě.

"Věříme, že nový ombudsman bude vykonávat všechny zákonem svěřené agendy. Věříme také, že po jeho nástupu do úřadu dojde k uklidnění mediálně zjitřené situace," komentoval změnu v postu ombudsmana Pavel Pořízek, vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz