Domácí

Křik, hádky a policejní ochrana: První den ombudsmana nezačal dobře

Stanislav Křeček, nově jmenovaný ombudsman, měl ve čtvrtek ráno poprvé usednout do svého úřadu. První den se ale neobešel bez komplikací, před brněnským sídlem veřejného ochránce práv se sešli jak příznivci, tak odpůrci.

Několik desítek lidí zablokovalo ve čtvrtek ráno přístup do sídla veřejného ochránce práv. Na místě na Stanislava Křečka čekalo i několik lidí, kteří ho přišli v novém úřadu podpořit. Ruch se neobešel bez zásahu policie, které se po příjezdu Křečka na místo snažila zabránit případnému útoku na jeho osobu. K budově kráčel obklopen několika členy specializovaného antikonfliktního týmu.

Po příjezdu na místo si Stanislav Křeček vyslechl pískání a nadávky, které ho označovaly za fašistu a bolševika. Hlasitě se ale ozývali i jeho příznivci, kteří se snažili dav překřičet zvoláním "Ať žije pan Křeček!". Na místo si přinesli také skromný transparent s nápisem "Pan Křeček, řádně a svobodně zvolený ombudsman je naším zastáním proti nenávisti politických neziskovek".

Související obsah

Transparenty si přinesli i jeho odpůrci, zaznívala hesla jako "Bílej Křeček jede tmou" nebo "Křeček ombudsmanem, kozel zahradníkem". K protestu vyzval novinář Jakub Patočka, který nesouhlasí s Křečkovým zvolením, nemá podle něj pro úřad ombudsmana dostatečnou kvalifikaci. Aktivisty, kteří nechtěli přístupové schodiště uvolnit, nakonec musela na místě zpacifikovat policie a odvléct je pryč.

Stanislav Křeček celou dobu situaci sledoval přes ramena svých strážců, tiše a s pokorou. Krátce před desátou hodinou mohl konečně projít dveřmi svého nového úřadu.

Jak Křeček k funkci přišel, se podívejte v následující reportáži:

Na podrobný sestřih z demonstrace se můžete podívat v tomto videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz