Domácí

Čápi se do Česka vrací čím dál dřív. Někteří už ani neodlétají do Afriky

Jedni z prvních poslů jara jsou čápi a ti už do Česka přiletěli, například do Chodové Plané na Tachovsku. Podle odborníků ale už někteří ani neodlétají do Afriky, během zimy totiž prý najdou dostatek potravy i v Evropě.

Letos se čápi na komíně v Chodové Plané ukázali ještě dřív než loni. Podle odborníků nejspíš přezimovali v Německu, kde je ornitologové přikrmovali. Je to prý trend posledních deseti let, že se k nám čápi vracejí ve dvou vlnách.

"První vlna je takhle časná, protože neletí z velké dálky, ale ze sousedního Německa. Druhá vlna by měla být v polovině dubna, kdy opravdu přiletí ti afričtí čápi," vysvětluje vedoucí plzeňské záchranné stanice Karel Makoň.

Podle místních čápi hnízdí v Chodové Plané zhruba deset let. Jsou tak atrakcí nejen pro návštěvníky místního pivovaru, ale také pro děti z nedaleké školky.

Související obsah

Ornitologové v minulém roce dali několika čápům speciální vysílačky, díky kterým mohou monitorovat jejich přesnou polohu. "V současné době máme pod vysílačkami celkem čtyři čápy bílé, takže ty informace, kde se pohybují a kde jsou, máme poměrně přesné," řekl Makoň.

Mladí ptáci se prý nebojí přiblížit k lidem. Proč se k nám čápi vracejí čím dál dřív, odborníci nevědí. Prý se ale zatím jedná jen o jednotlivce.

Barbora Slavíková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz