Domácí

Na porodné dosáhne víc rodin! Máte na něj nárok i vy? KALKULAČKA

Na porodné dosáhne víc rodin! Máte na něj nárok i vy? KALKULAČKA
Zdroj: Getty Images

Životní minimum už od dubna stoupne o 13,2 procenta. Spolu s tím se také zvýší počet rodin, které dosáhnou na různé sociální dávky. Mezi nimi je i porodné, na které bude mít nárok zhruba o dva tisíce rodin více.

Pro jednotlivce se životní minimum zvýší o 450 korun na 3860 korun měsíčně, zvedne se také existenční minimum. K růstu dojde poprvé od roku 2012. Ani jedna z částek nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. Životní minimum je hranice příjmů pro zajištění základních potřeb - jídla, oblečení, hygieny.

Od životního minima se pak odvozuje řada sociálních dávek. Tou je od roku 2011 také porodné, které se dříve vyplácelo plošně bez ohledu na výdělek. Už devět let ale mohou příspěvek čerpat jen rodiny s nízkými příjmy a navíc jen na první a druhé dítě. Připomněl to portál Peníze.cz.

Porodné se vyplácí jednorázově, na první miminko dostane rodina 13 tisíc korun, na druhé 10 tisíc korun. Nárok na ně mají, pokud je příjem nižší než 2,7násobek životního minima. To se přitom dlouhá léta neměnilo, zatímco platy i ceny v obchodech rostly, a tak se do limitu vešlo čím dál méně lidí.

Spočítejte si životní minimum na kalkulačce webu Peníze.cz:

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové tak v minulosti přišlo o porodné až 60 tisíc rodin. Ministryně financí Alena Schillerová ale zvýšení minima podmiňovala revizí dávek, vyplácení peněz od státu by se tak mělo v následujících letech zpřísnit.

Související obsah

Na porodné dosáhne matka novorozence, jeho otec, pokud žena při porodu zemře, nebo pěstoun dítěte mladšího jednoho roku. O dávku můžete žádat na příslušném úřadu práce. Kromě vyplněného formuláře potřebujete i doklad totožnosti, rodný list dítěte a Doklad o výši čtvrtletního příjmu, které by vám měl vystavit zaměstnavatel.

Příjem se posuzuje za předcházející kalendářní čtvrtletí - pokud se miminko narodí v srpnu, bere se v potaz příjem za červenec, červen a květen. Pokud podnikáte nebo pracujete na živnostenský list, budou úřady pro přiznání dávky počítat s příjmy z vašeho posledního daňového přiznání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz