Domácí

Otepluje se příliš rychle! Česko má za sebou další extrémně horký rok

Otepluje se příliš rychle! Česko má za sebou další extrémně horký rok
Zdroj: Getty Images

Podle meteorologů se oteplování v Česku zrychluje a právě uplynulý rok byl už druhým extrémně teplým v řadě. Pravděpodobnost, že se objeví dva takto výrazně teplé roky za sebou, je prý asi stejně nízká jako výhra v loterii. Průměrné prosincové teploty byly podle měření o dva stupně nad normálem.

Aktuální teploty dle odborníků připomínají spíš konec října než zimu, která je z meteorologického pohledu v plném proudu. Mírné ochlazení předchozích dnů byl prý jen drobný výkyv. Teď se zase oteplí.

Lidé se dle informací TN.cz shodují na tom, že "v přírodě je něco jinak". Chybí sníh a na bílé Vánoce můžeme jen vzpomínat. Extrémní teplo Česko zažívá druhým rokem. Něco takového meteorologové nepamatují od chvíle, kdy teploty začali oficiálně měřit. Průměrné zimní teploty jsou stále vyšší a vyšší.

Související obsah

"Ten trend je dlouhodobý a trvá už od začátku dvacátého století, od té doby se kontinuálně otepluje a každé desetiletí je vždycky teplejší a teplejší," řekl meteorolog Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu.

Letošní počasí na mnoha místech přepisovalo i stoleté rekordy. Nejtepleji bylo v červnu a červenci. Například v červnu museli dělníci na křižovatce v Pardubicích pracovat v téměř 40 stupních.

"Všechny měsíce byly teplotně nadprůměrné a to dost výrazně, většinou dva až tři stupně nad normálem, což je strašně moc," dodává Tomšů. Teplejší prý bude i začátek nového roku. Ochladit se má jen na víkend, pak se teploty opět přiblíží deseti stupňům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz