Domácí

Otepluje se příliš rychle! Česko má za sebou další extrémně horký rok

Otepluje se příliš rychle! Česko má za sebou další extrémně horký rok
Zdroj: Getty Images

Podle meteorologů se oteplování v Česku zrychluje a právě uplynulý rok byl už druhým extrémně teplým v řadě. Pravděpodobnost, že se objeví dva takto výrazně teplé roky za sebou, je prý asi stejně nízká jako výhra v loterii. Průměrné prosincové teploty byly podle měření o dva stupně nad normálem.

Aktuální teploty dle odborníků připomínají spíš konec října než zimu, která je z meteorologického pohledu v plném proudu. Mírné ochlazení předchozích dnů byl prý jen drobný výkyv. Teď se zase oteplí.

Lidé se dle informací TN.cz shodují na tom, že "v přírodě je něco jinak". Chybí sníh a na bílé Vánoce můžeme jen vzpomínat. Extrémní teplo Česko zažívá druhým rokem. Něco takového meteorologové nepamatují od chvíle, kdy teploty začali oficiálně měřit. Průměrné zimní teploty jsou stále vyšší a vyšší.

Související obsah

"Ten trend je dlouhodobý a trvá už od začátku dvacátého století, od té doby se kontinuálně otepluje a každé desetiletí je vždycky teplejší a teplejší," řekl meteorolog Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu.

Letošní počasí na mnoha místech přepisovalo i stoleté rekordy. Nejtepleji bylo v červnu a červenci. Například v červnu museli dělníci na křižovatce v Pardubicích pracovat v téměř 40 stupních.

"Všechny měsíce byly teplotně nadprůměrné a to dost výrazně, většinou dva až tři stupně nad normálem, což je strašně moc," dodává Tomšů. Teplejší prý bude i začátek nového roku. Ochladit se má jen na víkend, pak se teploty opět přiblíží deseti stupňům.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz