Zimní speciál

Lyžaři se vracejí z Itálie. Mohou s sebou přivézt nákazu?

Itálie je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Ročně jich tam vyrazí okolo jednoho milionu. V současné době jsou v tamních lyžařských areálech desetitisíce Čechů a další tisíce v Itálii pracují. Někteří už se ale rozhodli vrátit do České republiky.

Osobní auta, autobusy, kamiony nebo vlaky. Cest a možností, jak se může nebezpečný koronavirus dostat do Česka, je několik. Češi využívají pro cestu z Itálie například hraniční přechod Dolní Dvořiště. Žádnými kontrolami ale zatím neprochází.

V noci přitom měla v Rakousku posádka českého autobusového dopravce podezření na nákazu koronavirem. Vyšetřením museli projít všichni cestující. "Žádné podezření na nemoc se nepotvrdilo," doplnil Aleš Ondrůj, mluvčí Regiojet.

I přesto už autobusoví dopravci zavádějí na svých linkách opatření. Posádky jsou vybaveny dezinfekčními prostředky.

Související obsah

 
Z cest do Itálie už mají obavy také řidiči kamionů. "Šéf nám to psal, že nemáme mít zatím žádné obavy a že uvidíme," prozradila řidička kamionu Ludmila Švédová. "Měli jsme jet do oblasti Turínu a Benátek. Kdybychom tam jeli, tak nás vybaví rouškami a dezinfekcí. Na to konto jsme řekli, že nejedeme," dodala řidička.

V italské Veroně žije i paní Valérie. Mezi lidi teď raději nevychází. "Nevíte, kde byli, s kým se stýkali, takže nechci ohrozit svoje okolí. Do Čech se vracet určitě v blízké době nebudu," potvrdila Valérie Holkupová, Češka žijící v Itálii.
České cestovní kanceláře už reagují na doporučení ministerstva zahraničí necestovat do Itálie. Na nebezpečí upozorňují i na svých webových stránkách. "Spousta klientů volá do cestovní kanceláře, jak budeme postupovat, co bude, jaká bude situace, pokud to bude pokračovat. Momentálně se všechno řeší," vysvětlila Jarmila Čepová, zaměstnankyně jedné z cestovních kanceláří.

Související obsah

"Podle vývoje situace je možné, že dojde i k případným stornům," dodala Helena Bečková z CK Saturn.

Češi vzali útokem také lékárny. Vyprodané jsou roušky i dezinfekční prostředky. "Nejsou k dostání, není už ani možnost objednání," potvrdila lékárnice Michaela Vejvodová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz