Domácí

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze má nové jméno. Rusy naštve

V Praze 6 ve čtvrtek oficiálně přejmenovali náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova. Změnu názvu náměstí před ruskou ambasádou schválili na pondělním zasedání pražští radní.

Mění se tím zároveň adresa ruské ambasády. Podle vedení hlavního města je přejmenování náměstí po zavražděném kritikovi prezidenta Putina vyjádřením solidarity s ruskou politickou opozicí a hnutím za lidská práva.

Na slavnostní přejmenování dorazila celá řada lidí, akce se zúčastnila i Němcovova dcera.

Přejmenování náměstí řešili radní už v pondělí, kromě toho ještě schválili, že se promenáda v Bubenči bude nazývat podle další zavražděné kritičky putinovského režimu v Rusku Anny Politkovské.

Související obsah

"Obě osobnosti prosazovaly demokracii a za to byly hanebně zavražděny. Zaslouží si památku," sdělil po jednání pražský primátor Zdeněk Hřib.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz