Zahraničí

Jak na šíření viru. Policisté za sklem, desinfekce metra i školáků

Od počátku tohoto roku se virus COVID-19 rozšířil z pevninské Číny na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy. Od poloviny minulého týdne je hlášeno více nových případů nákazy v Evropě než v Číně. Některé země měly čas se na šířící se virus připravit, jiné čelily infekci okamžitě. Podívejte se, jak bojují s nákazou v různých koutech světa.

Virus se nesmí šířit dál. Vše se pečlivě dezinfikuje a uzavírají se veřejné instituce. Země ruší letecké spoje se zasaženými oblastmi, jinde čekají cestující speciální hygienická opatření. Jednotlivá nařízení se ale mohou ve světě lišit – některá z nich mohou být použita v i v Evropě. Jak svět na šířící se nakázu reaguje?

Související obsah

Itálie hlásí nejvyšší počet nakažených v Evropě. Uzavírá silnice a města. V několika z nich byla na severu země vyhlášena karanténa. Rušena jsou sportovní utkání a turistické památky zejí prázdnotou. Nemoc se tu šíří nejrychleji v Evropě. Podle českého premiéra Andreje Babiše země situaci nezvládá. "Chápu, že jsou prázdniny. Ale zvažte, jestli tam na lyže teď jezdit. Budeme to řešit, kdyby cestovky nechtěly vracet lidem peníze," řekl Babiš v neděli v Televizních novinách.

Jižní Korea je dalším ohniskem nákazy mimo Čínu. Tam se zase rozhodli vyčistit od viru nádraží, všechna metra a vlaky. Do boje s šířícím se virem tam v rouškách vyrazili zaměstnanci, a v ochranných oblecích se snaží dezinfikovat vagony, jezdící schody a vše, odkud by se nákaza mohla šířit dál.

Související obsah

Japonské Tokio se snaží zamezit kontaktu mezi policí a veřejností. Proto můžeme vidět policisty, jak sledují veřejnost odděleni od ostatních sklem.

Vedení některých škol v libanonském Bejrútu se rozhodlo zamezit šíření nákazy tím, že každý student je při vstupu do instituce, postříkán dezinfekcí, informovala Al-Džazíra. Nekoná se ani tradiční pouť do Mekky, Saudská Arábie ji „zrušila“.

Virus se začal šířit z pevninské Číny. Zatímco ale lékaři a zdravotníci stále padají vyčerpáním, státní organizace zveřejňuje zcela jiná videa. Na nich můžeme vidět nadšený lékařský personál a vojáky, plné energie, jak zásobují nemocnice zdravotním materiálem a léky. Zpráva veřejnosti je jasná: boj porazíme společnými silami!

Íránská státní televize zase ukazuje zaměstnance továren, jak vyrábějí roušky, aby jich země měla dostatek. Nutno ale poznamenat, že právě ten typ roušek, o kterém se diskutovalo, že nákaze nezabrání.

Související obsah

Precizní evidenci nemocných drží Německo. Shání tak například návštěvníky kina v Neu-Ulmu, kteří seděli vedle muže později hospitalizovaného s koronavirem. Z osmi diváků se jim zatím podařilo kontaktovat čtyři. Podobně prověří na koronavirus všechny zaměstnance zábavního parku Tropical Islands, kteří přišli do styku s osobou nakaženou koronavirem.

pb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz