Zahraničí

Překvapivě pozitivní dopad koronaviru! Nebe nad Čínou je čisté

Překvapivě pozitivní dopad koronaviru! Nebe nad Čínou je čisté
Zdroj: NASA

Satelitní snímky ukázaly dramatický pokles znečištění v Číně. Z velké části je to způsobeno ekonomickým zpomalením, které v zemi panuje od vypuknutí epidemie koronaviru.

Snímky, které NASA zveřejnila, porovnávají pokles hladiny oxidu dusičitého za letošní a loňský rok. Znečištění za období leden – únor 2019 se nedá srovnat s tím letošním. Fotografie za první dva měsíce roku 2020 vypadají, jako by bylo ovzduší v Číně úplně čisté.

Snížení znečištění totiž způsobil rekordní pokles činnosti čínských továren, protože mnozí výrobci přerušili práce, aby zabránili šíření viru. Vědci z NASA uvedli, že snížení hladin oxidu dusičitého bylo nejprve patrné poblíž zdroje ohniska ve městě Wu-chan, ale poté se rozšířilo po celé zemi.

Související obsah

Kosmická agentura poznamenala, že pokles úrovně znečištění ovzduší se časově shodoval s omezením dopravních a obchodních činností. "Je to poprvé, co jsem viděl tak dramatický pokles v tak široké oblasti po konkrétní události," uvedl Fei Liu, výzkumník kvality ovzduší v kosmickém letovém středisku.

 

Zdroj: NASA

Odborník dodal, že během hospodářské recese v roce 2008 zaznamenal pokles hladin oxidu dusičitého, který ale byl mnohem pozvolnější. NASA dodala, že čínské lunární novoroční oslavy koncem ledna a začátkem února byly spojeny se snížením úrovně znečištění v minulosti. "Letos je míra snížení významnější než v minulých letech a trvá déle," uvedl Liu.

Pro čínskou ale i celosvětovou ekonomiku mohou být zastavené továrny v Číně velký problém. Naznačuje to prudký pokles cen akcií za poslední týden. Podle ekonomů je větší, než v roce 2008 po pádu bank Lehmann Brothers.


Podívejte se v reportáži:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz