Zahraničí

Překvapivě pozitivní dopad koronaviru! Nebe nad Čínou je čisté

Překvapivě pozitivní dopad koronaviru! Nebe nad Čínou je čisté
Zdroj: NASA

Satelitní snímky ukázaly dramatický pokles znečištění v Číně. Z velké části je to způsobeno ekonomickým zpomalením, které v zemi panuje od vypuknutí epidemie koronaviru.

Snímky, které NASA zveřejnila, porovnávají pokles hladiny oxidu dusičitého za letošní a loňský rok. Znečištění za období leden – únor 2019 se nedá srovnat s tím letošním. Fotografie za první dva měsíce roku 2020 vypadají, jako by bylo ovzduší v Číně úplně čisté.

Snížení znečištění totiž způsobil rekordní pokles činnosti čínských továren, protože mnozí výrobci přerušili práce, aby zabránili šíření viru. Vědci z NASA uvedli, že snížení hladin oxidu dusičitého bylo nejprve patrné poblíž zdroje ohniska ve městě Wu-chan, ale poté se rozšířilo po celé zemi.

Související obsah

Kosmická agentura poznamenala, že pokles úrovně znečištění ovzduší se časově shodoval s omezením dopravních a obchodních činností. "Je to poprvé, co jsem viděl tak dramatický pokles v tak široké oblasti po konkrétní události," uvedl Fei Liu, výzkumník kvality ovzduší v kosmickém letovém středisku.

 

Zdroj: NASA

Odborník dodal, že během hospodářské recese v roce 2008 zaznamenal pokles hladin oxidu dusičitého, který ale byl mnohem pozvolnější. NASA dodala, že čínské lunární novoroční oslavy koncem ledna a začátkem února byly spojeny se snížením úrovně znečištění v minulosti. "Letos je míra snížení významnější než v minulých letech a trvá déle," uvedl Liu.

Pro čínskou ale i celosvětovou ekonomiku mohou být zastavené továrny v Číně velký problém. Naznačuje to prudký pokles cen akcií za poslední týden. Podle ekonomů je větší, než v roce 2008 po pádu bank Lehmann Brothers.


Podívejte se v reportáži:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz