Koronavirus

Koronavirus je v Česku! Dva nemocní jsou v Praze, jeden z Ústí nad Labem. V Itálii je už 34 mrtvých

V Česku se objevily první tři případy nákazy koronavirem Covid-19. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na mimořádné tiskové konferenci. Počet nemocných se za jediný den zdvojnásobil v Německu. Velký nárůst hlásí Itálie, kde zemřelo dalších pět osob (celkem 34) a nemocných už je 1694.

Podrobnosti o třech českých případech sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci. Detaily naleznete zde.

Prvním nemocným je muž z Prahy, který byl v italském Udine na konferenci. Dostal se tam do styku s člověkem, který onemocněl. Po návratu domů cítil příznaky nemoci, proto se obrátil na lékaře. V kontaktu byl zřejmě jen se svou ženou. Ta je rovněž sledována. Podle informací TV Nova jde o zaměstnance České zemědělské univerzity. Škola kvůli tomu zavádí bezpečnostní opatření. Zjišťuje, s kým vším byl muž v kontaktu. Informaci potvrdila mluvčí univerzity Karla Mráčková.

Nakažený muž je zaměstnanec České zemědělské univerzity:

Druhým případem je studentka z USA, která přijela do Česka na dovolenou se svou kamarádkou. Jejich kontakty jsou prověřovány. Třetím případem je otec rodiny z Ústí nad Labem. Ten se nakazil při pobytu na lyžařské dovolené v Itálii. V domácí karanténě jsou i jeho žena a čtyři děti. V neděli ho sanita převezla z ústecké nemocnice na specializované pracoviště na pražskou Bulovku.

K dnešnímu dni bylo podle Vojtěcha v Česku otestováno 198 lidí. V neděli se testům podrobilo dalších 13.

Podle čínské Národní zdravotní komise se koronavirem v pevninské Číně nakazilo do dnešního dne již 79 824 lidí, nemoci, která je s koronavirem spojována, podlehlo již 2870 lidí. Z nemocnic bylo propuštěno 41 625 pacientů, pořád tak zbývá 35 329 nakažených.

Kvůli vyřešení spolupráce v otázce boje s koronavirem se ve středu v Praze sejdou zástupci Visegradské čtyřky.

Mimo pevninskou Čínu je největším ohniskem Jižní Korea, podle agentury Jonhap přibylo dalších 376 nakažených, celkem úřady potvrdily 3526 případů nákazy koronavirem, zemřelo 17 lidí. Nejvíce nových případů přibylo ve městě Tegu.

Související obsah

Nakažených přibylo také v Itálii, podle ministerstva zdravotnictví bylo již potvrzeno již téměř 1700 případů, nejhůře je na tom s 984 nakaženými Lombardie kde počet mrtvých vzrostl na 24. V zemi k dnešnímu dni na nákazu zemřelo 34 lidí.

Kvůli vyřešení spolupráce v otázce boje s koronavirem se ve středu v Praze sejdou zástupci Visegradské čtyřky.

Celkem se koronavirem nakazilo už 87 464 lidí, 2990 z nich nemoci COVID-19 podlehlo. V Evropě bylo zatím potvrzeno podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí 1520 případů.

V sousedním Německu se počet nakažených koronavirem za jediný den téměř zdvojnásobil:

  

Češi se vrací z prázdnin, riziko, že se koronavirus objeví v Česku, se tak zvyšuje. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz