Koronavirus

Ministr Vojtěch popsal detaily, kde se tři pacienti nakazili a co bude dál

Na neděli 1. března odpoledne svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné tiskové setkání. Na něm oznámilo první tři pozitivní případy koronaviru.

Dva případy jsou v Nemocnici Na Bulovce v Praze, jeden případ v Ústí nad Labem.

Na Bulovce leží muž, ročník 1952, české národnosti. Pobýval na italské univerzitě v Udine, kde byl na konferenci. Po návratu se necítil dobře, proto zůstal v domácí karanténě. "U jednoho z jeho kolegů na italské univerzitě byla nákaza potvrzena, proto se také nechal zkontrolovat a jeho testy jsou pozitivní," potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Necítil se dobře, ihned zůstal doma. V kontaktu tak mohl být zřejmě jen se svou manželkou, ta byla informována a zůstává v domácí karanténě," doplnila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová k možnému šíření nákazy.

Související obsah

Druhý případ na Bulovce je žena z USA, ročník 1999. Studuje v Miláně, Prahu navštívila jako turistka, kde se zhoršil její zdravotní stav. "Vyšetřena byla v Motole, odtud byla převezena do Nemocnice Na Bulovce, rovněž s pozitivním výsledkem," dodal ministr.

Podobné symptomy má i její spolucestující kamarádka, u ní test zatím pozitivní nebyl, ale bude se opakovat v pondělí. Lékaři s nimi od začátku zacházeli jako s potenciálními zdroji nákazy, aby tak eliminovali případné šíření nemoci. Lékaři během vyšetření měli ochranné obleky.

Ústecký pacient je Čech, ročník 1976, byl lyžovat v Itálii. Cestoval autem se svou rodinou, s manželkou a čtyřmi dětmi. "Všichni ostatní členové rodiny jsou bez příznaků, v domácí karanténě. Riziko nákazy je výrazné, budou sledováni," dodal ministr.

U nakažených se nyní prověřuje, kde všude se pohybovali s kým mohli přijít do kontaktu. "Děláme vše, co je nezbytné, aby se zabránilo šíření koronaviru,“ doplnila na tiskové konferenci hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Průběh u žádného z pozitivně testovaných pacientů není nijak závažný. Během neděle bylo vyšetřeno 13 pacientů, pozitivně vyšly 3 zmíněné vzorky. Ty budou nyní převezeny do Berlína k dalšímu posouzení a kontrolnímu otestování.

Související obsah

"Klientela, která se vrací z Itálie, je velmi ukázněná a drží se našich předpisů," doplnila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová. Ministerstvo a hygienické stanice doporučují při návratu z postižených oblastí zvážit svůj zdravotní stav, sledovat ho, kontaktovat telefonicky lékaře nebo místní hygienu a držet se jejich doporučení. Kdo se necítí dobře, měl by zůstat v domácí karanténě.

Pokud vás cesta do Itálie teprve čeká, zvažte, zda je skutečně nutná. "Znovu bych všechny vyzval, aby vážně zvážili cestu do postižených oblastí Itálie. To riziko existuje, naše doporučení nedáváme nadarmo," doplnil Adam Vojtěch.

Adam Vojtěch odpovídá na otázky ke koronaviru:

 

Větší mimořádná opatření, jako například omezení pohybu na hranicích, zatím stát neplánuje. "Vedlo by to jen ke kolapsu dopravy, není to adekvátní vzhledem k situaci. Zavírat hranice není na místě," dodal ministr. Podle modelových situací, které má ministerstvo k dispozici, by to šíření nákazy maximálně zpomalilo, nikoli jí zabránilo.

Právě tento víkend se vrací z jarních prázdnin tisíce Čechů, mezi nimi i lidé z Německa, Itálie a Rakouska. Ministr je vyzval, aby po návratu zůstávali doma a kontaktovali své lékaře nebo hygieniky. Více v naší reportáži.

Pacienti nakažení koronavirem Covid-19 jsou v karanténě na Bulovce:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz