Domácí

Nakažená studentka jela RegioJetem. "Autobus jsme vyčistili," tvrdí firma

Nakažená studentka jela RegioJetem. "Autobus jsme vyčistili," tvrdí firma
Zdroj: Profimedia

Nakažená studentka z Ameriky, která do Česka přijela z Milána, cestovala autobusem společnosti RegioJet z Brna do Prahy. Firma tuto informaci potvrdila s tím, že předala hygienické stanici informace o ostatních cestujících, kteří s nemocnou ženou přišli do kontaktu. Autobus posléze nechala kompletně vydezinfikovat.

"V neděli večer nás kontaktovala hygienická služba s tím, že občanka USA, u které bylo diagnostikováno podezření na COVID-19, měla využít našeho autobusového spoje z Brna do Prahy," poskytl TN.cz informaci mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

"Hygienikům jsme neprodleně poskytli potřebnou součinnost," dodal. Jedná se podle něj především o informace o dalších cestujících, kteří tímto spojem jeli a přišli tak do kontaktu s nakaženou studentkou. Všechny cestující, kteří jeli se studentkou stejným spojem, už hygienici obvolali. Dívka přijela v pátek z Vídně do Brna, pak v sobotu jela z Brna do Prahy.

Jeli jste autobusem Regiojetu z Brna do Prahy s nakaženou Američankou? Kontaktovala vás hygienická stanice? Ozvěte se nám na mail zpravy@nova.cz, nebo na číslo 606 09 09 09. Děkujeme.

"Postupovali jsme podle instrukcí hygienické služby a řídili se jejími pokyny s tím, že další kroky jsou již plně v její režii. Od nás už nejsou v tomto okamžiku vyžadována v souvislosti s tímto případem nějaká další speciální opatření," uvedl Ondrůj.

Hygienická stanice vedení společnosti ujistila, že existuje pouze zanedbatelné riziko, že by v autobuse virus zůstal a přestavoval nebezpečí pro další cestující. "Každopádně ten autobus jsme vydezinfikovali a kompletně vyčistili, takže i tímto jsme každé další riziko eliminovali," řekl mluvčí RegioJetu.

Související obsah

Firma v minulých dnech začala přijímat nadstandardní opatření související s koronavirem, která zahrnují například dezinfekční přípravky a ochranné pomůcky pro personál. Od konce tohoto týdne až do odvolání RegioJet pozastavil veškeré autobusové spoje do Itálie, která je evropským epicentrem epidemie.

Právě tam se nejspíš nakazila i americká studentka, která přicestovala do Česka z Milána se svou kamarádkou z Ekvádoru. Do Prahy přijela zřejmě autobusem z Vídně. Posléze v hlavním městě využívala sdílené bydlení a vyrazila si také na výlet do Brna.

Pražská hygienická stanice uvedla, že se intenzivně případem zabývá a snaží se dohledat, s kým vším během svého pobytu v Česku mohla studentka přijít do kontaktu. Podrobnosti o jejím pohybu na území České republiky však odmítl mluvčí stanice Zbyněk Boublík redakci TN.cz sdělit.

V pražské Nemocnici Na Bulovce jsou aktuálně kromě Američanky hospitalizovaní další dva nakažení. Jedním z nich je zaměstnanec České zemědělské univerzity, druhý otec čtyř dětí z Děčína, který byl s rodinou na dovolené v Itálii. Právě kvůli němu v pondělí zasedl v Děčíně krizový štáb. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz