Domácí

Děti nakažené ženy virus nemají, řekl Vojtěch. Organizátoři musí hlásit hromadné akce

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na osm. Dva nové případy se objevily v Ústeckém kraji. Jedná se o ženu a nezletilou dívku. Obě byly na stejném zájezdu v Itálii jako dva další nakažení z Děčína. Nemoc se potvrdila i u ženy z Prahy 6, jejíž dvě děti navštěvují tamní základní školu. Koronaviru ve světě podlehlo už více než 3200 lidí. Nakažených je přes 93 tisíc.

Hlavní události

- Organizátoři hromadných akcí je mají povinnost hlásit příslušné hygienické stanici

- V Česku je osm nakažených koronavirem. Dva nové případy jsou v Ústeckém kraji, jeden v Praze

- Rodina ženy z Prahy s koronavirem má testy negativní kromě manžela. U něj byly neprůkazné, budou se opakovat

- Personál brněnské Úrazové nemocnice poslal nakaženou Američanku a Ekvádorku do jiné nemocnice taxíkem. Dnes to uvedl náměstek brněnské primátorky

- Po zákazu vývozu roušek přistoupilo ministerstvo zdravotnictví i k omezení cen respirátorů

- Nakažených ve světě je už přes 93 tisíc

- Nemoci podlehlo více než 3200 lidí. Mimo pevninskou Čínu bylo zaznamenáno přes 200 úmrtí, především v Itálii a Íránu

- Italská vláda zvažuje uzavřít všechny školy a univerzity v zemi na dva týdny, v zemi od včerejška přibylo dalších 28 mrtvých

- První případ nakažení oznámilo Polsko a dva Maďarsko

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na osm. Dva nové případy v Ústeckém kraji oznámil ve středu odpoledne ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) na tiskové konferenci. Jedná se o dospělou ženu a nezletilou dívku, které byly na dovolené v Itálii a byly ubytované ve stejném penzionu jako dva už dříve potvrzení pacienti z Děčína.

"Aktuálně z Národní referenční laboratoře. Testy potvrdily tři pozitivní výsledky na koronavirus. Dva vyšly u rodinných příslušníků již nakažené pacientky z Ústí, což jsme očekávali. Pozitivní vyšla i žena z Prahy, u které jsme testovali původně odebraný vzorek ze soukromé laboratoře," napsal na twitteru v 16 hodin ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zároveň doplnil, že aby byla stoprocentní jistota, test u ženy z Prahy se opakuje. "Také testujeme její rodinu. Všichni jsou v karanténě Na Bulovce," doplnil Vojtěch.

Koronavirem se nakazila i žena z Prahy 6. Mluvčí magistrátu Vít Hofman upřesnil, že se nechala otestovat sama. "Na vlastní náklady si nechala udělat výtěr, který vyšel pozitivně," sdělil TN.cz Hofman.

Soukromá laboratoř vzorek poskytla úřadům. Epidemiolog Roman Prymula odpoledne pro TN.cz uvedl, že test potvrdil přítomnost koronaviru. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o vzorek soukromé kliniky, není podle něj výsledek ještě 100%. Čeká se ještě na oficiální test. Podle Prymuly je vysoce pravděpodobné, že dopadne stejně jako ten neoficiální.


Světpvá zdravotnická organizace (WHO) popsala největší mýty kolem koronaviru. Více v reportáži Háty Sassmanové:

Základní školu Antonína Čermáka, kterou navštěvují dvě děti pacientky, čeká karanténa. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci uvedl, že údajně nakažená žena byla na lyžařském zájezdu v italské Lombardii, která je rizikovou oblastí. "Byla někde na okraji toho epicentra, možná proto nebyla testovaná. Ona tvrdí, že volala na Státní zdravotní ústav, který na základě detailů, které jim sdělila, rozhodl, že nemá být otestována," řekl.

  

"Soukromé kliniky testy sice mohou provádět, ale nelíbí se mi to. Budeme řešit, zda se to nedá omezit. Soukromá klinika není oficiálně oprávněna k testování koronaviru. Máme tu jasně definované laboratoře, které splňují stanovené parametry," řekl.

Související obsah

Jedná se o laboratoře Státního zdravotního ústavu, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice v Hradci Králové, českobudějovické nemocnice a zdravotního ústavu v Ostravě. "Překvapuje mě, že nějaká soukromá laboratoř provádí odběry, protože tím nabourává systém. Nemáme o té situaci pak přehled, není to správné," dodal.

Když žena obdržela pozitivní výsledek ze soukromé kliniky, kontaktovala hygienickou stanici. "Rodič bohužel zvolil nestandardní postup," dodal Hofman a vyzval lidi, aby lidé při podezření vždy zavolali na infolinku příslušné hygienické stanice. V tuto chvíli je žena v izolaci na infekční klinice v Nemocnici Na Bulovce.

Související obsah

Ve středu ráno mimořádně zasedla Bezpečnostní rada státu, která jednala o přijetí dalších opatření a omezení. Projednávala plošný zákaz hromadných akcí, podle premiéra Andreje Babiše ale takového kroku není potřeba. Přesto by měli organizátoři hlásit hygienickým stanicím každou akci s více než pěti tisíci účastníky.

Bezpečnostní rada státu jednala o přijetí dalších opatření a omezení:


Koronaviru podlehlo celkem už více než 3200 lidí, především v kontinentální Číně. Z ostatních zemích má nejvíc obětí Itálie. Za ní následují Írán a Jižní Korea. Počet nakažených ve světě překonal 93 tisíc.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

V úterý se premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sešli se zástupci nemocnic. Na výsledky jejich jednání se podívejte v reportáži TV Nova:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz