Domácí

ON-LINE: V Česku se objevil další případ koronaviru! Nemoc potvrdila soukromá klinika, oznámil Vojtěch

Česko zpřísňuje opatření v souvislosti s koronavirem. To se týká hlavně lidí vracejících se z Itálie, kteří budou muset povinně na 14 dní zůstat v domácí karanténě. V ČR je aktuálně 19 oficiálně potvrzených nakažených pacientů. Lidé se slabšími příznaky nemoci se budou léčit doma. Koronaviru ve světě podlehlo přes 3400 lidí, počet nakažených překročil 100 tisíc.

Hlavní události:

- Česko má 19 oficiálně potvrzených pacientů nakažených koronavirem, sedmou páteční nakaženou je matka malého dítěte z Ústeckého kraje

- V domácí karanténě je i roční kojenec, jeho stav je dobrý

- Pro všechny lidi vracející se z Itálie platí od soboty povinná 14denní karanténa, musí se povinně hlásit telefonicky lékaři. Lidé v karanténě májí nárok na nemocenskou

- Lidé nakažení koronavirem se slabším průběhem nemoci se budou léčit doma

- Prvního pacienta už potvrdilo i sousední Slovensko. Okres, kde muž žije a pracuje, už spustil preventivní opatření

- V Itálii přibylo za den dalších 49 obětí koronaviru, celkový počet mrtvých je 197

- Počet nakažených ve světě překročil 100 tisíc. Virus se šíří do dalších zemí, první případy ohlásily Bhútán, Kostarika, Jihoafrická republika a Bosna a Hercegovina

- Celkem si koronavirus vyžádal téměř 3400 životů

 

Oficiálně je v Česku 19 případů koronaviru. O šesti nových případech informovala na tiskové konferenci hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Jeden z pacientů leží v Nemocnici Na Bulovce, druhý v ústecké nemocnici. Informace o dalších čtyřech zatím nejsou známy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek vydalo mimořádné opatření týkající se lidí, kteří se vrátí z Itálie. Podle ministerstva by tam mělo být v současnosti asi 16,5 tisíce Čechů. Důvodem je vysoký počet nakažených v Itálii a také to, že většina nakažených v Česku chytla nemoc právě v této zemi.

"S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem - mobilní aplikace, e-mail, skype a podobně, tedy bez osobního kontaktu," uvedlo ministerstvo.


Lékaři musí povinně rozhodnout o 14denní karanténě pro všechny obyvatele České republiky s trvalým pobytem, kteří se od zítřka vrátí z Itálie.

"Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. V případě dobrého zdravotního stavu zaměstnanců a jejich zájmu o práci na dálku, vyzýváme zaměstnavatele, aby v této mimořádné situaci vycházeli vstříc a domluvili se se zaměstnanci na možnosti pracovat z domova," doplnilo ministerstvo.

Související obsah

V pátek ráno se objevila informace o dalším nakaženém, oficiální výsledek však zatím není. "Mám informaci, že jeden případ mimo systém potvrdila soukromá laboratoř v Praze. Ta samá, co minule. Vzorek jde teď na ověření do národní referenční laboratoře, výsledek budeme mít odpoledne," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Ve světě je už více než sto tisíc nakažených. Nemoci podlehlo přes 3400 lidí. Jedním z největších ohnisek nákazy je Itálie, kde během jediného dne na koronavirus zemřely čtyři desítky lidí. Další země ohlašují první případy - virus se dostal už do 85 zemí a regionů.

Babiš objasnil zmatek kolem domácí karantény po návštěvě Itálie:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz