Zahraničí

Erdogan dál tlačí uprchlíky do Řecka po souši, na moře ale nesmějí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přikázal pobřežní stráži, aby nedovolila uprchlíkům přeplout Egejské moře a dostat se tak na řecké ostrovy. Přitom jeho dřívější prohlášení týkající se otevření hranic hodně přispěla k vyhrocení situace a střetům mezi migranty a policisty na hranicích Řecka.

Střety mezi migranty a policisty na hranicích Evropské unie se odehrávají na souši i na vodě. Prezident Turecka Erdogan ale prohlásil, že země nedovolí uprchlíkům přeplout do Unie přes Egejské moře, protože je to příliš nebezpečné.


Erdoganův výrok přichází nedlouho poté, co oznámil, že Ankara nebude běžencům dál bránit v překročení hranic Evropské unie, k čemuž ho zavazuje dohoda z roku 2016. Během týdne se tak daly do pohybu desítky tisíc uprchlíků snažící se najít v Evropě lepší život. Jenže brány jsou zavřené a jejich situace je zoufalá. Domů se vrátit nechtějí a do unie nemohou.

Související obsah

"Život v Sýrii se stal velmi složitým. Vlastně v Sýrii nezbyl už žádný život. Kvůli tomu jsme utekli nejdřív do Turecka, ale není tam pro nás práce. Takže musíme jít do Evropy, například do Německa nebo Nizozemska," popsal jeden z uprchlíků.


Přestože pobřežní stráž má zamezit ilegálním přesunům běženců na Egejském moři, stále podle Erdogana platí, že Ankara nehodlá bránit migrantům v opuštění Turecka. Vzrůstající napětí děsí i obyvatele Řecka.


"Tahle situace musí skončit, protože je problematická jak pro nás, tak pro běžné Turky na druhé straně. Samozřejmě jsou na tom špatně i například děti migrantů, když musí čekat na hranicích v dešti a zimě," řekl jeden z obyvatel Řecka.

Související obsah

Vyhrocenost situace se projevuje na obou stranách hraničního plotu. Podle řeckých médií turecká armáda nutí uprchlíky k překročení hranice a Ankara zase píše o brutálních praktikách řeckých bezpečnostních složek. Přes plot létají kouřové granáty nebo slzný plyn. Řešení situace zůstává v nedohlednu.


V Turecku jsou aktuálně téměř čtyři miliony uprchlíků. Kvůli nedávným bojům v Sýrii se dal do pohybu další milion lidí. Podle Unie Erdogan tlačí na Evropu, protože chce lepší podmínky, než k jakým se obě strany zavázaly při uzavření dohody v roce 2016.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz