Zahraničí

OPATŘENÍ V ITÁLII: Zákaz pohybu, zavřené bary, větší pravomoci policie

Jelikož v Itálii stále roste počet nakažených lidí a také obětí, v zemi byla zavedena nová rozsáhlá opatření. Dekret, který brzy ráno podepsal italský premiér Giuseppe Conte nařizuje karanténu pro region Lombardie a dalších čtrnáct provincií. V izolaci tak od nedělní noci skončilo až 16 milionů obyvatel na severu země. Češi, kteří se momentálně nacházejí v Itálii, se mohou vrátit domů.

Nařízení se vztahuje na region Lombardie a čtrnáct provincií v regionu Benátsko, Piemont, Parma nebo Rimini. Nová opatření se tak dotknou Milána nebo Benátek. Lidé nemohou do těchto oblastí vstoupit nebo z nich odejít. Výjimku mají pracovní, zdravotní nebo mimořádné důvody. 

Zatím karanténa platí do 3. dubna. "Chceme zaručit zdraví našich občanů. Chápeme, že tato opatření budou mít oběti, někdy malé, někdy velké. Teď je ale doba, kdy musíme sami za sebe převzít odpovědnost," citoval deník BBC italského premiéra Giuseppe Conteho. 

"Dekret zavádí povolení vstupu do a ze zón pouze v nejnutnějších případech - v uvedených zónách se mají fyzické osoby vyvarovat všem přesunům při vstupu a výstupu do zón, stejně jako na území těchto teritorií, ledaže by se jednalo o doložené přesuny z pracovních důvodů či v nezbytných zdravotních důvodech. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště," cituje italský dokument české ministerstvo zahraničí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ujistil občany ČR, kteří jsou v Itálii, že se mohou vrátit i přes karanténu domů. "Italský premiér Giuseppe Conte v noci na dnešek nařídil faktickou izolaci Lombardie a dalších 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto. Jsou však povoleny návraty do svého bydliště. Chtěl bych ujistit naše občany v těchto oblastech, že se mohou vrátit zpět do ČR," napsal Vojtěch na twitter.

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům, aby cestovali do celé Itálie. Lidé se také mohou obrátit v případě komplikací na konzulární linky české ambasády v Římě a také konzulátu v Miláně. Ministr Tomáš Petříček doporučuje občanům registraci v systému DROZD. 

Související obsah

V celé Itálii budou pozastavené všechny větší akce - sportovní, náboženské, kulturní nebo svatby či pohřby. Zavřená budou také lyžařská střediska, kina, divadla, kluby nebo bazény. 

Související obsah

Restaurace a bary budou mít otevřeno od 6 do 18 hodin a po celou dobu musí hlídat, aby hosté seděli od sebe alespoň na vzdálenost jednoho metru. Lidé s teplotou nad 37,5 °C by měli zůstat doma. Ti, co mají karanténu, nesmějí vyjít ven. Pokud nařízení poruší, mohou skončit až na tři měsíce ve vězení. 

Lidé od sebe musí na trzích v Římě dodržovat vzdálenost jeden metr  

 

Jen v Lombardii je osmadvacet lyžařských středisek, která budou zavřená. Další se nacházejí i v ostatních provinciích.  Sjezdovku si tak například neužijete v lombardském Livignu, Piazzatorre nebo Pontedilegno - Tonale. V Benátsku zase v Cortině d´Ampezzo nebo v San Pellegrinu.

Přehled opatření, která platí v celé Itálii: 

· pozastaveny manifestace, setkání, veškerá představení včetně kinematografických a divadelních, veřejných či soukromých, odloženy kongresy

· pozastavena činnost hospůdek, tanečních škol, heren, sázkových kanceláří, diskoték a přidružených lokálů pod hrozbou sankce přerušení činnosti v případě porušení opatření

· odloženo otevření muzeí a dalších institutů a kulturních míst

· restaurace a bary mají povinnost, na náklady majitele, respektovat minimální jednometrovou vzdálenost mezi osobami, pod hrozbou sankce přerušení činnosti v případě porušení opatření

· je silně doporučeno, dalším výdělečným podnikům, vně či uvnitř, aby byla dodržena minimální jednometrová vzdálenost mezi osobami

· přerušeny jsou veškeré sportovní události a soutěže ve všech místech, veřejné i soukromé, zůstávají povoleny tréninky i soutěže za zavřenými dveřmi ve sportovních centrech nebo venku bez účastí veřejnosti, asociace musí provádět kontrolu proti šíření viru. Základní sport v posilovnách, sportovních centrech, bazénech je povolen, pokud bude dodržena vzdálenost 1 metru mezi osobami

· do 15. března se přerušuje výuka ve školních zařízeních všech stupňů (výjimky zdravotní profese atp.)

· přerušeny vzdělávací a výměnné cesty, cesty s průvodcem a exkurze plánované školními institucemi

· po pěti dnech nemoci a absence ze škol je pro readmisi nutné potvrzení lékaře

· univerzity mohou pokračovat ve vzdělávání na dálku

· doprovod pacientů na pohotovost má zakázáno setrvat v čekárnách

· starým lidem a lidem s více nemocemi se výslovně doporučuje neopouštět domov vyjma zajištění nejnutnějších potřeb a každopádně se vyhnout shlukům lidí, dodržet vzdálenost 1 metru

Výše uvedené regiony, která se nacházejí v karanténě, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

Ministerstvo zdravotnictví Itálie zřídilo informační linku na čísle (+39) 1500, další informace je možné nalézt na webových stránkách www.salute.gov.it (pouze v italském jazyce).

Rizikové regiony zřídily nouzovou linku, kam se lze v otázkách spojených s koronavirem obracet - Lombardie 800 894 545, Veneto 800 462 340 (linky jsou dostupné pouze z území Itálie).

V případě zdravotních obtíží lze volat na jednotnou linka pohotovosti 112 po celé Itálii.

Byly posíleny pravomoci policie a bezpečnostních složek při realizaci opatření v rizikových zónách. Za nerespektování pokynů těchto složek mohou hrozit citelné postihy.

Rovněž byla stanovena povinnost informovat místní zdravotnické zařízení, pokud osoba pobývala v oblastech pocházející z rizikových oblastí v posledních 14 dnech, rovněž takovou osobu lze umístit do preventivní karantény.

Pojišťovny neplatí výlohy za nákazu virem, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz