Domácí

Kontroly na hranicích a karanténa i pro cizince! Stát zavedl nová opatření

Vláda zavedla další opatření proti šíření nákazy koronavirem. Povinně se svému lékaři mají po návratu z Itálie hlásit také cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem v Česku. Na hraničních přechodech pak budou probíhat namátkové kontroly. Nakažených je v Česku už 21.

Po návratu z Itálie nebo jiných rizikových oblastí, kde se šíří koronavirus Covid-19, nebudou muset do 14denní karantény jen Češi. Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo povinnost i pro cizince, kteří v Česku pobývají déle než 90 dní nebo tu pracují. Vláda o tom informovala po jednání Bezpečnostní rady státu.

"Všichni mají bezprostředně po návratu povinnost telefonicky kontaktovat lékaře a lékař nařídí karanténu v délce 14 dnů," uvedl premiér Andrej Babiš a zopakoval také povolání, pro které platí výjimka. Lékaři pacientům, kteří se vrátili z nebezpečných regionů, nařídit karanténu musí, přestože nemají příznaky.

Další opatření zavádí stát na hranicích Česka. "Policie ve spolupráci s celní správou a za asistence hasičů bude od pondělí od sedmi hodin všem osobám překračujícím hranice rozdávat informační letáky v češtině, angličtině, němčině a italštině," doplnil Babiš.

Související obsah

Policisté budou také na deseti silničních hraničních přechodech provádět namátkové kontroly, při kterých budou cestujícím měřit teplotu. Stejná opatření se budou týkat i železniční a letecké dopravy. Informační kampaň už najdou pasažéři i na letištích v Brně, Ostravě a Karlových Varech.

Zdroj: TV Nova

Na českých silnicích a dálnicích přibydou informační panely, které budou upozorňovat na aktuální riziko přenosu koronaviru. Silničáři začali plakáty vylepovat také na různých odpočívadlech a vybraných obchodech nedaleko dálnic.

Ministerstvo zdravotnictví také s resorty vnitra a zahraničí jedná o pozastavení vydávání víz do Íránu. "Ukazuje se, že Írán je opravdu tikající bombou, kde na následky nákazy koronavirem zemřeli i čelní představitelé státu, takže je vidět, že tam situace není pod kontrolou," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Související obsah

Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček se v pondělí sejde s představiteli cestovních kanceláří, se kterými se chce dohodnout na dalším postupu. Podnikatelům a firmám, které jsou aktuální situací přímo dotčeny, umožní speciální program rychle čerpat bezúročné půjčky. Více zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz