Zahraničí

Krize na hranici: Řekové prý stříleli do běženců, Turci měli nastřihávat ploty

Situace na řecko-turecké hranici se stále nelepší. Podle řeckých médií se turečtí vojáci pokusili strhnout hraniční plot, aby umožnili migrantům přejít hranice. Naopak Ankara obvinila řecké vojáky ze střílení na migranty. A v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Lesbos, kde našly dočasný domov desítky tisíc běženců, vypukl požár.

Obrněné turecké vozidlo se pomocí lana pokouší odstranit řecko-turecký pohraniční plot, aby uvolnilo cestu do Evropy deseti tisícům migrantů. Video pořízené termo kamerou, které zveřejnilo Řecko, údajně v pátek večer natočili řečtí policisté. Obrněný transportér, který je určen k ochraně hranic, prý Turecko pořídilo částečně z fondu Evropské unie. Ankara ale obvinění Řeků označila za lživá.

Informační válka se ale vede z obou stran. Turecko publikovalo video, na kterém je údajně vidět, jak jeden z řeckých vojáků pálí ze samopalu na migranty za hraničním plotem. Pravost obou videí se médiím nepodařilo zatím potvrdit.

Související obsah

Napětí na hranici neklesá. Migranti se ve snaze dostat se do Evropy snaží strhnout plot. Řečtí vojáci běžence rozhání slzným plynem a vodními děly.


Vyhráno nemají ani ti běženci, kterým se podařilo do Řecka dostat. Na ostrově Lesbos se v uprchlických střediscích tísní na 25 tisíc uprchlíků z Blízkého východu a Afriky. V jednom z táborů vypukl požár, nikdo nebyl zraněn.

Obyvatelé ostrova podpořili běžence na demonstraci. "Shromáždili jsme se tady, abychom zastavili strach a útoky v ulicích. Nikdo nemá právo někoho ohrožovat nebo na někoho útočit. Musí to skončit. Musíme si společně sednout a najít východisko z této velmi těžké situace, protože tisíce běženců teď na ostrově žijí v nelidských podmínkách," prohlásila jedna z obyvatelek ostrova Lesbos.

Související obsah

Podle protestujících ale kvůli nevyřešené humanitární krizi na ostrově sílí antimigrační nálady. Frustrovaní Řekové prý napadají také pracovníky humanitárních organizací, aktivisty nebo novináře.


Situace se vyhrotila poté, co turecký prezident oznámil, že pro migranty Turecko otevírá hranice s Evropskou unií.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz