Domácí

Karlův most opět hyzdí graffiti, viník unikl kamerám

Sprejer bez úcty k historické hodnotě památky se pod obloukem Karlova mostu v Praze vyřádil v neděli. Hyzdící nápis zřejmě brzy zmizí, s dopadením pachatele to ovšem může být složitější.

Nápis "Kraków + Moscov = Prague" přibyl na zdivo nejslavnějšího českého mostu v neděli, provází ho i odpovídající datum 8. 3. 2020. Policie se o něm ale dozvěděla až během pondělí.

Místo, které si vandal pro své umělecké vyjádření vybral, je bohužel mimo záběr všech bezpečnostních kamer, které jsou v okolí. Policie oficiální hlášení o škodě nedostala, o případu se dozvěděla ze sociálních sítí. "Případ řešíme jako podezření z trestného činu poškození cizí věci, momentálně jsme ve fázi vyšetřování,“ sdělila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Nový vandalský kousek už řeší technická správa spolu s magistrátem a památkáři. "Hned jsem volala řediteli pražských pamatářů a ten potvrdil, že už to řeší," dsílela na svém twitteru pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková. Graffiti by mělo zmizet ještě tento týden.

Graffiti se na Karlově mostě neobjevilo poprvé, nejrozsáhlejší vandalský počin utrpěl středověký most vloni v létě, kdy na něj dvojice německých turistů vymalovala pětimetrový nápis. Policisté je ale ihned dopadli a soud jim vyměřil trest sto tisíc pokuty, pětiletého vyhoštění a roční podmínky. Rozsudek zatím není pravomocný.

Související obsah

Loňský vandalský kousek měl ale kuriozní dohru zejména kvůli odstranění nápisu. Než památkáři provedli analýzu a začali se samotným čištěním, nápis odstranil vysokotlakou párou samozvaný čistič Miroslav Černý, který se později ke svému činu přiznal. Vyvolal tím rozsáhlou diskusi o přemrštěných cenách a časové prodlevě v ostraňování podobných vandalských počinů z pražských památek.

Připomeňte si podobný případ vandalismu na Karlově mostě z loňského roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz