Domácí

Místo ordinací ústředny. Lékaři řeší Čechy vracející se z prázdnin

Pondělí je prvním pracovním dnem od vyhlášení povinné karantény pro všechny, kteří se vrátili z Itálie. Hlavně pro praktické lékaře v okresech, kde skončily jarní prázdniny, to tak znamenalo spíš telefonování než léčení pacientů. Lidé totiž žádali o potvrzení kvůli karanténě.

Jedním ze 14 okresů, kde o víkendu skončily jarní prázdniny, je Hradec Králové. Praktičtí lékaři si připadali spíš jako pracovníci call center. Žádost byla vždy stejná, neschopenka kvůli karanténě.

"V pondělí už volalo tak 30, 40 lidí, chtějí neschopenku, napíšeme ji, pošleme ji elektronicky," uvedla lékařka Zuzana Poláková.

Související obsah

Povinná karanténa platí sice od páteční půlnoci, ale někteří praktičtí lékaři zakazují vstup do čekáren každému, kdo byl v Itálii během posledních 14ti dnů. Dětští lékaři řeší ještě další problém.

"Někteří rodiče volají, že jim školy poslaly děti domů, když jsou třeba jen nachlazené, ale přitom děti vůbec nebyly v žádné rizikové oblasti," řekla dětská lékařka Eva Svobodová.

Jak na karanténu, když děti byly v rizikové oblasti například s prarodiči? Mohou pak být rodiče s vlastními dětmi v jedné domácnosti?

"Měli by určitě dodržovat odstup minimálně 1,6 metrů a používat dezinfekci," informoval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

"V případě porušení pravidel by karanténu museli dodržet také rodiče," dodala lékařka Eva Svobodová.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové bylo v pondělí vystaveno přes 13 tisíc elektronických neschopenek, většina z nich se ale karantény kvůli koronaviru prý netýká. Přesné počty se sejdou v pátek na ministerstvu zdravotnictví.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz