Domácí

Rušení veřejných akcí: Dostanou diváci a pořadatelé své peníze zpět?

Rušení veřejných akcí: Dostanou diváci a pořadatelé své peníze zpět?
Zdroj: Getty Images

V úterý 10. března vstoupí k 18. hodině v platnost další nařízení vzhledem k šířícímu se koronaviru. Ty se týkají kulturních a sportovních akcí. Všechny s účastí nad 100 lidí se zakazují na dobu neurčitou. Ruší se představení v kinech i divadlech, festivaly, ochutnávky a další. Sportovní utkání se odehrají bez diváků.

Plošné zákazy akcí nad 100 lidí se dotknou především organizátorů. Ti musí okamžitě reagovat a svůj program pozměnit, nebo zcela zrušit.

To, zda budou odehrána fotbalová a hokejová utkání, je nyní v kompetenci pořadatelů. Účast diváku je v současnosti vyloučena.

Související obsah

Organizátoři kulturních akcí mají jen omezené možnosti, jak na danou situaci zareagovat. Většina z nich svůj program ruší. Neuskuteční se tak některé festivaly, sály kin sítě Cinestar zůstanou zavřené. Kina s menší kapacitou diváků budou nadále promítat.


Většina společností zareagovala ihned. Organizátoři očekávaného Febio Festu o zrušení akce okamžitě informovali na stránkách. Aktuálně probíhající festival Jeden svět se přesune do menší sálů s kapacitou do 100 lidí. Některá kina se snažila najít takové řešení, aby nadále mohla své diváky přivítat. Například brněnská Lucerna uvedla na svých stránkách, že snižují kapacitu sálu na 99 míst. Nemusejí proto rušit svá přestavení.

Související obsah

Organizátoři se snaží minimalizovat ušlý zisk také tak, že odsouvají premiéry filmů.

I většina divadel musí stáhnout na určitou dobu představení. Například Národní divadlo zcela ruší svůj program na všech scénách. "Vstupné automaticky vrací obchodní odbor za zakoupená představení prozatím s termínem hraní do 17. 3., včetně," uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk.

Související obsah

Mnoho institucí už teď na svých stránkách informuje, že budou vracet divákům peníze za zakoupené lístky. Pokladny některých kin a divadel zůstávají proto otevřeny, tam se lidé mohou obracet. Konkrétní podmínky jsou uvedeny na jejich stránkách.

Zatím ale není jasné, zda mají organizátoři nárok na odškodnění, případně kdo by ho vyplácel. Podle právního experta Jana Černého "mohou chtít firmy a společnosti odškodnění po tom, kdo dané nařízení vydal." To je v tomto případě stát. Upřesnil také, že mohou zkusit oslovit pojišťovny. Zda se svým nárokem ale uspějí, neví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz