Koronavirus

V Česku je 61 nakažených, za jeden den přibylo přes 20 pacientů

Počet nakažených v Česku stoupl na 61. Během jednoho dne tak přibylo 21 nových pacientů. Bezpečnostní rada státu sáhla k mimořádným opatřením kvůli šíření koronaviru. Od úterního večera platí zákaz všech akcí, kterých by se zúčastnilo nad 100 lidí. Zároveň od středy až do odvolání zavírá všechny školy. Reagují okamžitě další instituce, dobrovolně zavírají vysoké školy i různé památky.

+ Všechny základní, střední a odborné školy budou od středy uzavřeny pro studenty

+ Od úterních 18 hodin jsou zakázány všechny akce s účastí nad 100 osob

+ Sportovní zápasy se mohou konat bez diváků

+ Česko má 61 případů nákazy koronavirem

+ Hnutí Milion chvilek kvůli hrozbě koronaviru ruší demonstrace

+ Některá kina snižují kapacity sálů, aby mohla promítat

+ Ministerstvo kultury rozhodlo o uzavření všech svých příspěvkových organizací. Opatření se týká galerií, muzeí a knihoven.

V Česku se počet nakažených zvýšil na 61, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání České televize. Během úterý se tak přibylo 21 nových případů.

Nákazu koronavirem nově potvrdil Olomoucký kraj. Onemocněl zaměstnanec zahraniční firmy, který aktuálně leží na infekčním oddělení v prostějovské nemocnici. Pacient se zřejmě nakazil v některé z rizikových oblastí, zatím nebylo rozhodnuto, jestli bude převezen do Prahy na Bulovku. Pozitivní test na koronavirus oznámili také hygienici v Ostravě. Onemocněl občan Zlínského kraje.

Opatření, která v úterý vyhlásila Brezpečnostní rada státu, budou trvat nejméně 14 dní. Potvrdil to Adam Vojtěch na mimořádné odpolední tiskové konferenci. "Bude to složité období, ale věřím, že to zvládneme," dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Příštích 14 dnů je podle něj nekritičtější období nejen pro Česko, ale i pro Evropu.

Podobná opatření během pondělí a úterý přijmuli i v dalších evropských zemích. Bavorsko nebo Polsko ruší akce nad 1000 lidí, v Rakousku budou uzavřené univerzity, omezuje se letecká doprava i přeshraniční provoz. Zavírají se důležité památky, Vatikán například uzavřel turisticky oblíbená muzea i Svatopetrské náměstí.

Počty nakažených rostou i v dalších evropských státech. Ve Španělsku k úternímu ránu přibylo 415 nemocných a 5 mrtvých, Německo má 57 nových nakažených, Británie hlásí dalšího mrtvého. Desítky nemocných přibyly ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Belgii a Nizozemsku, Švýcarsko má 123 nově nakažených a jednoho mrtvého.

"Můžeme očekávat, že epidemie tu budou cirkulovat, zatím žádné zemi se nepodařilo je efektivně zdolat," dodal epidemiolog Roman Prymula s odkazem na to, že například v Číně, odkud se před Vánoci koronavirus rozšířil, již došlo ke zlepšení situace a počet nakažených tam nyní klesá.

Kromě zrušení společenských akcí s účastí nad sto lidí zavřely v Česku také všechny památky, představení ruší divadla, multikina omezují kapacitu sálů nebo zavírají úplně, odsouvají se i plánované filmové premiéry.

Epidemii koronaviru se obsáhle věnoval v rozhovoru pro TV Nova prezident Miloš Zeman. Více se dozvíte zde.

Sportoviště, lyžařské vleky nebo bazény zůstávají zatím v provozu. Zpravidla tam nebývá tolik lidí naráz, navíc je sportování pro imunitu důležité.

Zástupci krajských hygienických stanic pochválili razantnost vládních opatření, připomínají, že všechna nařízení jsou preventivní. Veřejnost rovněž žádají o shovívavost, ze zahraničních lyžařských pobytů se do ČR vracejí tisíce lidí, kteří se na hygienu obracejí, nemohou být všichni odbaveni během jediného dne.

Důležité je, aby lidé sledovali stránky ministerstev, hygienických stanic, zdravotního ústavu a další instituce a média. "Ukazuje se, že mnoho občanů vůbec nesleduje žádné doporučované zdroje, běžně uváděné," dodal František Rettig, vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ. 

Taxikář, který mohl rozsévat nemoc, pracoval pro společnost Uber. Vezl zřejmě nejméně 90 lidí. Odkud se taxikář nakazil, zatím není známo, hygienici mají podezření na Němce, které muž ubytovával. Sám řidič nemá žádnou cestovatelskou anamnézu. "Případ toho pána je zlomový, ale není to jediný důvod, proč jsme k tomuto přístoupili," vysvětluje Adam Vojtěch.

Taxikář s příznaky pracoval tři dny, nyní je hospitalizovaný v Nemocnici Na Bulovce. "Jeho stav nebyl úplně dobrý, měl zánět dýchacích cest, horečku, byla mu poskytnuta i kyslíková terapie. Ale ten stav se už zlepšil. Ale je hospitalizovaný, protože jeho průběh není bezpříznakový jako u některých jiných pacientů," uvedl Adam Vojtěch.

Související obsah

Zákaz platí od úterních 18 hodin večer. Týká se všech kulturních, sportovních a dalších akcí. Zákaz shromažďování nad 100 osob se podle Adama Vojtěcha týká také tanečních klubů a barů. Vztahuje se rovněž na jednorázové akce, kde se najednou sejde větší počet lidí. Nákupních center a fitcenter se zákaz netýká. Stejně tak mohou být v provozu lyžařská střediska.

Více v reportáži TV Nova:

Základní, střední a odborné školy budou uzavřeny od středečního rána až do odvolání, uvedl premiér Andrej Babiš. Mateřských škol se opatření netýká. Podle Adama Vojtěcha jde o malé kolektivy, kde je malé riziko, a zároveň by to byl velký problém pro rodiče. "Školy budou uzavřeny pouze pro studenty. Učitelé mohou dál chodit do práce. Lze organizovat výuku třeba online," vysvětlil Vojtěch.

Česká pošta má většinu zaměstnankyň, hrozí výpadek v doručování České pošty? Více v reportáži TV Nova:

K okamžitému uzavření přistoupila VŠCHT v Praze, která od středy 11. března zrušila veškerou výuku a prozatím neuvedla datum, kdy bude opět zavedena. Rektorské volno vyhlásila i Masarykova univerzita v Brně, která prozatím plánuje obnovení výuky 24. března.

Sdružení Milion chvilek kvůli vládnímu nařízení, které zakazuje akce s účastí nad 100 lidí, ruší plánované demonstrace a štafetové pochody.

  

Sportovní akce jako jsou fotbalová nebo hokejová liga se mohou konat pouze bez diváků.

Od úterý platí zákaz návštěv v nemocnicích a zařízeních s ubytovací službou napříč Českem. Výjimku tvoří pouze dětská oddělení, porodnice a hospicová zařízení.

   

Novým typem koronaviru se k dnešnímu dni nakazilo 113 000 lidí z celého světa a více než 4 000 jich na nákazu zemřelo. V Česku bylo podle posledních údajů kvůli podezření na Covid-19 otestováno 1193 lidí, nemoc se potvrdila u 41. 

Novými pacienty s Covid-19 jsou muž ročník 1966 z Ústeckého kraje, který se nedávno vrátil z lyžování v italském Sextenu, a žena ročník 1959 ze Středočeského kraje. Nakazila se při kontaktu s kolegyní z práce, která onemocněla koronavirem po návratu z italské Val Gardeny. 

Jedním z nakažených je také pražský taxikář, který je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly zlomem pro koronavirovou situaci v Česku.

"On je potenciálním rizikem pro řadu dalších klientů, které vozil, je to pro nás signál, abychom jak z hlediska lokální situace, tak celoevropské, uvažovali velice vážně o tom, že zrušíme akce nad nějakou hodnotu," prohlásil v rozhovoru pro Radiožurnál Prymula. Hygienici se snaží aktuálně zjistit, s kým taxikář přišel do styku.

Více v reportáži TV Nova:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch apeluje na zdravý rozum českých občanů, doporučuje se vyhnout osobnímu kontaktu a místům, kde je vyšší koncentrace lidí.

Související obsah

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula porovnává situaci v Česku se zbytkem Evropy. Připomněl také první případ přenosu koronaviru mezi lidmi a jaké riziko se s ním pojí. Nakažený taxikář mohl potenciálně nakazit desítky dalších lidí.

Česká vláda od počátku vypuknutí epidemie varuje před cestováním do rizikových oblastí a vybízí, aby občané v rámci zachování vlastního bezpečí a zdraví zvážili vycestování z Česka obecně. Zatímco riziko nákazy v Číně, odkud se koronavirus rozšířil, pozvolna klesá, v jiných, méně vzdálených zemích, nebezpečí naopak roste.

Cestující by se měli raději vyvarovat návštěvy Jižní Koreje, kde je aktuálně téměř 7500 nakažených a pravděpodobnost nákazy novým typem koronaviru je zde velmi vysoká. Z evropských zemí je nejrizikovější oblastí Itálie, kde je aktuálně již téměř deset tisíc nakažených.

Související obsah

Italská vláda, vědoma si rizika šíření nákazy, rozšířila stávající opatření a vyhlásila omezení svobody pohybu po celé zemi. Oblíbená destinace českých turistů se tak stala tzv. červenou zónou, tedy zakázaným územím. Italský předseda vlády Giuseppe Conte dekret, kterým zpřísnění opatření potvrdil, podepsal v pondělí v noci a začne platit od úterního rána.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Češi, kteří zůstali v Itálii, mají na návrat domů jen pár dní. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Mezi rizikové země patří také Irán, který je koronavirem čtvrtou nejzasaženější zemí světa. Ve Francii počet nakažených stoupl na více než 1400, nemoci v zemi podlehlo 30 lidí. Ve Španělsku se nakazilo na 1100 lidí a 28 z nich nákaze podlehlo. Také v Německu počty pacientů s Covid-19 rostou, k dnešnímu ránu jich je více než 1200.

Související obsah

Německo také ohlásilo první úmrtí kvůli koronaviru na svém území. Nemoci podlehla 89letá žena z Essenu a 78letý muž z okresu Heinsberg. V neděli koronaviru podlehl také 59letý hasič z Hamburku, který byl v té době na dovolené v Egyptě.

Evropské státy přistupují k dalším bezpečnostním opatřením. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Bezpečnostní rada státu sáhla k mimořádným opatřením. Záznam celé tiskové konference sledujte ZDE:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz