Domácí

V Česku přibývá dětských tlouštíků s cukrovkou! Jak nemoc odhalit včas?

V Česku přibývá dětských tlouštíků s cukrovkou! Jak nemoc odhalit včas?
Zdroj: Thinkstockphotos

Obézních dětí a dětí s nadváhou v ČR setrvale přibývá. Podle srovnání z roku 2019 se to u nás týká zhruba každého pátého dítěte. Výsledky se pak projevují i v nemocnosti, nejvýraznějším efektem je stále častější výskyt cukrovky. Podle Svazu zdravotních pojišťoven je diabetiků už přes milion.

Nadváha či obezita jsou nejčastějším spouštěčem cukrovky. Právě cukrovkou podle posledních dostupných dat trpí v ČR dnes každý desátý člověk. Křivka nárůstu počtu strmě roste už od revoluce. Zatímco v roce 1992 šlo o zhruba 4 % lidí, v roce 2000 už šlo o 6 % a nyní již téměř 10 %.

Podle dat spotřeby léčiv na cukrovku, jež analyzoval Svaz zdravotních pojišťoven, počet léčených diabetiků v ČR překročil jeden milion a jejich počet stále roste, ročně přibývá zhruba 10 000 nových.


„Mezi nadváhou, obezitou a výskytem cukrovky je velmi silná korelace, která souvisí i s málo aktivním životním stylem a nesprávným stravováním. Tyto návyky i samotná nadváha přitom mají kořeny v dětství a přenášejí se do dospělosti,“ vysvětluje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Obezita je strašákem celé Evropy:

Čísla skokově stoupají

„Výraznější problém můžeme do budoucna čekat u mužské populace, kde má nyní nadváhu 17,7 % a obezitu 8,9 % chlapců ve věku mezi 11 a 15 lety, zatímco u dívek je to 11,5 % a 3,3 %,“ dodává.

Pro děti je stále typičtější cukrovka prvního typu, která je dědičným autoimunitním onemocněním. Jedná se o nemoc, během níž začne vlastní imunitní systém napadat buňky slinivky břišní. Ta přestane produkovat hormon inzulin, což vede k absolutnímu nedostatku inzulinu v těle.

Související obsah

Cukrovka druhého typu (získaná) vzniká v důsledku civilizačních jevů. „Nešvary moderní doby, jako je stravování ve fast foodech a nedostatečná fyzická aktivita, vedou k necitlivosti tkání v těle vůči inzulinu,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. V případě, že buňky nepřijímají inzulin, nedokážou vstřebávat glukózu a její hladina v krvi stoupá.

Získaný diabetes byl v minulosti záležitostí téměř výhradně osob starších 45 let, dnes ho v však mají čím dál mladší lidé, a výjimkou nejsou ani děti. Ať už se inzulin netvoří vůbec, nebo jsou tělesné buňky vůči němu necitlivé, dochází v organismu k problému s hromaděním cukru v krvi. Ten je sice pro lidské tělo zdrojem energie, nenaváže-li se však na hormon inzulin, nemůže svou energii tělesným buňkám předat a v krvi zůstává. Hladina cukru pak stoupá a buňky zůstávají bez energie.


Poznejte ji včas

Kvůli dramatickému celosvětovému rozšíření si druhý typ cukrovky vysloužil pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Cukrovka nebolí a odhalit ji v dětském věku není jednoduché, proto je velmi důležité děti pečlivě pozorovat. Je-li neléčená, může vést k závažným zdravotním komplikacím.

Související obsah

Abyste u dětí rozpoznali onemocnění cukrovkou, pečlivě sledujte jejich potřebu pití a močení. Se zvýšenou hladinou cukru v krvi totiž ledviny produkují mnohem více moči a organismus si žádá častější doplňování tekutin. Děti, které již přestaly používat plenu, se mohou začít znovu pomočovat. U kojenců může být moč lepkavá a světle žlutá.

Dalšími pozorovatelnými příznaky jsou ubývání či přibývání na váze, únava nebo opakované kožní infekce a plísně. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, přiveďte dítě co nejdříve k lékaři. „Zůstává-li tento stav nerozpoznán po delší dobu, nemocné dítě může náhle upadnout do bezvědomí a ocitnout se v bezprostředním ohrožení života. Výjimkou není ani poškození zraku, ledvin nebo cévního systému,“ varuje MUDr. Marek Antoš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz