Domácí

V pondělí přibylo 241 případů. Podívejte se, jak je na tom váš kraj

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 241 případů nákazy koronavirem, což je o 33 více než minulý týden. Nejhorší situace je v okrese Kolín. V článku se dozvíte, jak se situace za poslední dobu vyvíjela a jak je na tom váš kraj a okres.

Česko za pondělí hlásí 241 nově nakažených. Oproti předchozímu týdnu se číslo zvýšilo, minulé pondělí přibylo 208 případů. Za posledních sedm dní připadá podle dat ministerstva zdravotnictví na 100 tisíc obyvatel 13 nově potvrzených případů covidu-19.

Z okresů je na tom aktuálně nejhůř Kolín, kde je 26,98 případu na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Následují Praha-západ (25,61) a Praha (26,29).

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

V pondělí bylo naočkováno přes 26 tisíc lidí. Vakcinace v České republice výrazně zpomaluje. Ve všední dny se dříve pravidelně očkovalo více než 100 tisíc lidí denně. O víkendech a svátcích to bylo kolem 40 až 50 tisíc.

Celkem bylo v Česku vykázáno přes 11 milionů dávek vakcín. První dávku vakcíny dostalo v Česku přes 5,7 milionu lidí. Přes 5,6 milionu lidí už má očkování ukončené.

Počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči, v posledních dnech stagnuje. K úternímu ránu leželo v nemocnicích 53 pacientů s covidem. Ve vážném stavu je 8 nakažených. Nejvíce lidí bylo s covidem-19 v nemocnicích 15. března, konkrétně 9457 a v ohrožení života bylo 2050 z nich.

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

Počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19, překročil hranici 30 tisíc. K úternímu ránu ministerstvo eviduje 30 404 úmrtí.

Každý všední den je provedeno obvykle 10 000 až 40 000 PCR testů a vyšší počet antigenních testů, přičemž o víkendech se testuje méně. V pondělí bylo vykázáno přes 25 tisíc PCR testů a přes 47 tisíc antigenních testů.

Podíl hospitalizovaných na celkovém počtu osob s aktuálně aktivním onemocněním (absolutní):

Přehled volných lůžek dle krajů:

Přehled volných lůžek dle krajů (tabulka):

  

Od konce dubna loňského roku epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku loňského července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

Epidemický stav na podzim byl kritický, v prosinci se situace zlepšila, po vánočním rozvolnění ale čísla začala opět prudce stoupat a v letošním únoru a březnu epidemie dosáhla vrcholu. Po tvrdém lockdownu, kdy vláda zakázala i cestování mezi okresy, začala čísla klesat. V květnu tak mohlo nastat velké rozvolňování.

Celkem se v Česku nakazilo skoro 1,7 milionu lidí.

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

Nakažených žen je více než mužů. Nejhůře zasaženou věkovou skupinou v Česku jsou lidé mezi 45. až 54. rokem života. Naopak nejméně zasaženou skupinou jsou senioři nad 85 let.

Přehled očkování dle krajů:

Co se týče očkování, stále se i nadále nejvíce očkuje v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně dávek pak bylo podáno v kraji Karlovarském.

Přehled očkování (graf):

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

Loni v březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny, posléze z Německa a Slovenska. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

Česko by na podzim mohla zasáhnout epidemie neočkovaných, varuje epidemiolog Smejkal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz