Domácí

Maláčová chystá kvůli nákaze změny v ošetřovném. Chce pomoci OSVČ

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ve Snídani s Novou promluvila na téma koronaviru. Hovořila hlavně o dopadu nákazy na rodiče s dětmi. "Je třeba chránit ty nejzranitelnější," prohlásila. Ministerstvo prý chystá velké změny v udělování dávek a zejména změny týkající se ošetřovného.

Jana Maláčová chce prosadit změny v dávkách pro rodiče, kteří musí zůstat s dětmi doma kvůli koronaviru. Chce navýšit věk dětí, se kterými mohou rodiče zůstat doma a zajistit ošetřovné i pro OSVČ. Krizový štáb, který bude zřízen, podle ní umožní lépe pracovat s celou koronavirovou situací.

Maláčová si dle svých slov uvědomuje, že nařízená karanténa a zavřené školy jsou pro rodiče velmi stresující. Představují velký nápor i na rodinný rozpočet v případě, že musí rodiče s dětmi zůstat doma a nemají možnost tzv. home officu.

Související obsah

"Všichni si uvědomují, jak je důležité, abychom si chránili zdraví, ale také abychom chránili ekonomiku," řekla Maláčová ve Snídani s Novou. Podle ní Česko dokáže najít rovnováhu mezi opatrností a ochranou zdraví a zachováním funkční ekonomiky.

Za zasádní téma považuje také to, jak pečovat o své děti a nepřijít o příjem a otázku sociálních služeb a jejich dostupnosti pro ty nejpotřebnější, tedy seniory. "Důležité je ochránit naše rodiče," řekla Maláčová.

"V tuto chvíli je nejdůležitější ochránit ty nejzranitelnější, to znamená seniory. Je důležité, aby osamělí senioři nezůstali odkázaní sami na sebe. Je důležité, aby sociální služby měly zajištěny dostatek hygienických pomůcek a na tom ministerstvo intezivně pracuje," informovala ministryně.

Související obsah

Technickým programem na ochranu zaměstnanosti chce ministerstvo práce a sociálních věcí podpořit zaměstnance i živnostníky. Právě živnostníci nemají možnost čerpat ošetřovné a to je podle Maláčové třeba změnit a narovnat tak šance pro všechny pracující.

Maláčová doporučuje kromě dezinfekčních gelů a nezbytné hygieny také česnek, který si sama v rámci prevence dopřává. V tuto chvíli podle ní není jasné, kolik lidí bude aktuálními opatřeními postiženo a jaké budou finanční ztráty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz