Domácí

Maláčová chystá kvůli nákaze změny v ošetřovném. Chce pomoci OSVČ

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ve Snídani s Novou promluvila na téma koronaviru. Hovořila hlavně o dopadu nákazy na rodiče s dětmi. "Je třeba chránit ty nejzranitelnější," prohlásila. Ministerstvo prý chystá velké změny v udělování dávek a zejména změny týkající se ošetřovného.

Jana Maláčová chce prosadit změny v dávkách pro rodiče, kteří musí zůstat s dětmi doma kvůli koronaviru. Chce navýšit věk dětí, se kterými mohou rodiče zůstat doma a zajistit ošetřovné i pro OSVČ. Krizový štáb, který bude zřízen, podle ní umožní lépe pracovat s celou koronavirovou situací.

Maláčová si dle svých slov uvědomuje, že nařízená karanténa a zavřené školy jsou pro rodiče velmi stresující. Představují velký nápor i na rodinný rozpočet v případě, že musí rodiče s dětmi zůstat doma a nemají možnost tzv. home officu.

Související obsah

"Všichni si uvědomují, jak je důležité, abychom si chránili zdraví, ale také abychom chránili ekonomiku," řekla Maláčová ve Snídani s Novou. Podle ní Česko dokáže najít rovnováhu mezi opatrností a ochranou zdraví a zachováním funkční ekonomiky.

Za zasádní téma považuje také to, jak pečovat o své děti a nepřijít o příjem a otázku sociálních služeb a jejich dostupnosti pro ty nejpotřebnější, tedy seniory. "Důležité je ochránit naše rodiče," řekla Maláčová.

"V tuto chvíli je nejdůležitější ochránit ty nejzranitelnější, to znamená seniory. Je důležité, aby osamělí senioři nezůstali odkázaní sami na sebe. Je důležité, aby sociální služby měly zajištěny dostatek hygienických pomůcek a na tom ministerstvo intezivně pracuje," informovala ministryně.

Související obsah

Technickým programem na ochranu zaměstnanosti chce ministerstvo práce a sociálních věcí podpořit zaměstnance i živnostníky. Právě živnostníci nemají možnost čerpat ošetřovné a to je podle Maláčové třeba změnit a narovnat tak šance pro všechny pracující.

Maláčová doporučuje kromě dezinfekčních gelů a nezbytné hygieny také česnek, který si sama v rámci prevence dopřává. V tuto chvíli podle ní není jasné, kolik lidí bude aktuálními opatřeními postiženo a jaké budou finanční ztráty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz