Domácí

V ČR zoufale chybí roušky a respirátory, pomáhají i soukromé firmy

V ČR zoufale chybí roušky a respirátory, pomáhají i soukromé firmy
Zdroj: SOTIO

Česká republika se potýká se zásadním nedostatkem respirátorů, ty přestávají stačit i pro nemocniční personál, zdravotníky či jednotky Integrovaného záchranného systému. Vláda už dříve zakázala prodej respirátorů FFP3. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo soukromé distributory, aby nakoupili respirátory v zahraničí.

Nedostatek respirátorů a roušek je zásadní problém v boji proti koronaviru pro lidi v první linii. Lékaři a zdravotníci, záchranáři, hasiči, policisté, lékárníci a celá řada dalších se denně dostávají do kontaktu s lidmi, u kterých hrozí, že jsou nakaženi novým typem koronaviru.

Vláda ve čtvrtek odpoledne ohlásila, že situaci řeší. "Včera večer jsme tady jednali s výrobcem roušek, měli jsme velice konkrétní jednání o možnosti nakupovat respirátory," uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Ministerstvo zdravotnictví už dříve požádalo soukromé distributory o pomoc. "V souvislosti s nákazou COVID-19 jsme vyhlásili výzvu k podání nabídek výrobcům a dodavatelům ochranných pomůcek, a to pro nákup respirátorů FFP2, FFP3 a ochranných dýchacích polomasek," zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v úterý.

Související obsah

A první soukromníci i firmy již odpověděli. "SOTIO ze skupiny PPF odpovědělo na výzvu Ministerstva zdravotnictví ČR a nakoupilo v USA 20 tisíc respirátorů pro praktické lékaře v ČR. Bohužel více se už nakoupit nedalo. Respirátory, které dnes dorazily do Prahy, splňují nejvyšší parametry ochrany proti COVID-19. Dar financuje PPF," informovala společnost SOTIO na sociálních sítích.

Pomoci chtěl podle portálu ihned.cz soukromník Tomáš Hlouška, který má vlastní výrobu hraček v Číně. Nabídl proto nemocnicím pomoc s dovozem respirátorů. Neuspěl, protože neměl certifikát distributora. Nakonec se rozhodl nakoupit respirátory a nemocnicím je darovat. I přes počáteční problémy se mu to nakonec povedlo.

Související obsah

Na nedostatek respirátorů a roušek reagovalo i ministerstvo financí. "Neprodleně jsem vyhověla žádosti ministra zdravotnictví o navýšení rozpočtu ministerstva zdravotnictví o 50 mil. Kč na nákup ochranných roušek a respirátorů v souvislosti se šířením koronaviru. Přesně k těmto účelům, jako je ohrožení veřejného zdraví, musí vládní rozpočtová rezerva sloužit," reagovala ministryně financí Alena Schillerová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek odpoledne dále uvedl, že ministerstvo obchoduje s 10 společnostmi, do distribučních míst, odkud respirátory a roušky rozdělí kraje, už v pátek půjde 60 tisíc respirátorů, další týden potom 290 tisíc, následující 70 tisíc. Čísla se neustále mění podle toho, jak chodí nabídky.

Česká republika kvůli šíření koronaviru přijala celou řadu opatření, více se dozvíte ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz