Domácí

Žena s koronavirem se potkala jen s pár lidmi, sousedi mají i tak strach!

Hygienici v Liberci ohlásili první případ prokázaného koronaviru. Jde o ženu, která se vrátila z Itálie. Onemocnění má u ní podle hygieniků mírný průběh. Naštěstí byla opatrná a nepřišla do kontaktu s větším počtem lidí.

"V Libereckém kraji evidujeme první případ onemocnění způsobený novým koronavirem. Jedná se o ženu, 59 let, která se vrátila z lyžování z Itálie z oblasti Val Gardena," uvedla mluvčí libereckých hygieniků Zuzana Balašová.

Pacientku z Jablonce záchranáři přivezli rovnou na infekční oddělení liberecké nemocnice.

Žena se vrátila 1. března, tedy ještě před povinností nastoupit karanténu. Navíc ze zóny, která v té době nebyla označená jako nebezpečná. V práci byla jeden den. Pak se jí udělalo zle a dobrovolně zůstala doma. Nikam nevycházela, nákupy jí zajišťovali její blízcí.

"Byla velmi obezřetná. Já vím o těch kontaktech, které s ní byly a těch je do deseti," popsala epidemioložka Jana Prattingerová. Přesto lidé v místě, kde bylo natočeno video, na němž zdravotníci ve speciálních oblecích ženu nakládají do sanitky, teď mají obavy.

"Zatím jsem doma, ještě jsem ani nešla ven," svěřila se jedna ze sousedek. Druhá hned volala na hygienu.

Související obsah

Hygienici upozorňují, že sousedům nakažené ženy nebezpečí nehrozí a mají dodržovat běžná hygienická opatření. V Libereckém kraji vyšetřili zatím 38 vzorků. U 24 z nich se nákaza vyloučila. Pozitivní byl jeden.

Na výsledky třinácti zbývajících se zatím čeká. Dva z nich zdravotníci odebrali blízkým nakažené ženy. Hygienici si stěžují, že kvůli opatřením s koronavirem teď musejí reagovat i na absurdní žaloby. Lidem vadí, že přijdou o zájezdy, jiní prý berou varování hygieniků jako vyhrožování.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz