Domácí

Co dělat v případě, že máte příznaky koronaviru? Tohle radí lékaři

Teď si znovu přehledně spolu s námi připomeňte, co dělat v případě, že máte příznaky koronaviru, nebo kam se můžete obrátit, pokud máte nějaké dotazy ohledně této nebezpečné nemoci.

Návrat z Itálie před několika dny, zvýšená teplota, respirační potíže. Modelová situace, se kterou se reportérka TV Nova podle doporučení ministerstva zdravotnictví nejdříve obrátila na několik praktických lékařů - všichni jednali velice pohotově.

"Důležité je teď hlavně vůbec nikam nevycházet. Hlavně nikam do obchodů mezi lidi nebo do zdravotnického zařízení a tak dále. Ta hygienická asistentka pravděpodobně s vámi domluví odběr v domácím prostředí,“ odpověděl jeden z dotazovaných lékařů.

Související obsah


"Vzhledem k tomu, že máte respirační onemocnění s horečkou, tak začínáte být v karanténě. Zavolejte stanici a oni vám řeknou, co a jak,“ dodal druhý tázaný lékař.


Na doporučení lékařů je nutné obrátit se na vaši krajskou hygienickou stanici. Reportérka TV Nova zavolala na tu pražskou.


"Doporučím zavolat na linku 112, tam sedí epidemiolog a rozhoduje o domácích odběrech. To znamená, že mu musíte říct, že jste byla v Itálii a že jste se vrátila. Oni rozhodnou, jestli vám odeberou nebo neodeberou vzorek," uvedla pražská hygienická stanice.

Pokud epidemiolog usoudí, že vykazujete příznaky nemoci, přijede za vámi domů pojízdná laboratoř. Její pracovník vám odebere vzorky. Výsledky byste měli znát během šesti až devíti hodin.


"I když testy vyjdou negativně, zůstáváte v karanténě. Pokud příznaky přetrvají, můžou se testy opakovat,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Pokud máte otázky ohledně koronaviru či jeho šíření, kontaktujte infolinku státního zdravotního ústavu.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz