Domácí

Lidé zapírají, že byli v Itálii, stěžuje si nemocnice. Nakazila se tam sestřička

Nemocnice ve Frýdku-Místku si stěžuje, že pacienti zapírají, že přicestovali z Itálie, aby je tamní personál neodmítl ošetřit. Právě v této nemocnici se potvrdila nákaza koronavirem u zdravotní sestřičky z gynekologicko-porodnického oddělení, které museli následně celé uzavřít.

Prvním pacientem s koronavirem, kterého frýdeckomístecká nemocnice eviduje, je zdravotní sestřička z tamního gynekologicko-porodnického oddělení. Průběh nemoci je u ní lehký. "Byla zahájena jeho ambulantní léčba a do karantény byli preventivně posláni všichni zdravotníci zrizikového kontaktu," uvedlo vedení nemocnice.

Jedná se o tzv. komunitní nákazu - zdravotní sestra totiž v žádné rizikové oblasti nepobývala. To potvrdil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). "Zdravotní sestra je bez cestovní anamnézy. Doplatila na někoho, kdo tak odpovědný nebyl," napsal na twitteru.

Svou plánovanou dovolenou dokonce zodpovědně zrušila, a to bez nároku na kompenzaci od cestovní kanceláře. Je tedy pravděpodobné, že se nakazila od jednoho z pacientů, který s koronavirem dorazil do nemocnice.

Související obsah

Vedení si totiž stěžuje, že lidé nedodržují karanténu a navíc zapírají, že byli v Itálii. "Kritická epidemiologická zátěž nastala před 14 dny s návratem velkého množství spoluobčanů z jarních prázdnin z rizikové oblasti severní Itálie. Bohužel musíme konstatovat, že karanténní režim u této skupiny obyvatel byl minimální a navíc další občané města do rizikové oblasti dále cestovali," uvedla nemocnice.

"Bohužel také víme o případech, kdy lidé při vstupní triáži zapírali, že se vrátili z postižených oblastí, a to proto, aby mohli jít na pravidelnou ambulantní kontrolu," dodala.

Krizový štáb nemocnice se vzhledem k situaci rozhodl celé gynekologicko-porodnické oddělení uzavřít a to minimálně na 14 dní. Obyvatele vyzývá, aby dodržovali bezpečnostní opatření a zabránili tak obrovskému nárůstu nemocných, na které by její kapacity nestačily.

Související obsah

 

"Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že při plném průběhu epidemie je nemocí případně karanténou vyřazeno 50 % zdravotníků, což je rovněž alarmující. Vyzýváme spoluobčany, aby s banálními problémy nevyhledávali nemocnici, pacienti s lehkým průběhem respiračního onemocnění a virózy budou směřováni do domácí léčby na základě konzultace," napsalo vedení nemocnice.

"Dodržovat karanténu je safra důležité," reaguje na zprávu o nakažené zdravotní sestře předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Bohužel akutní nedostatek roušek a respirátorů a dalších ochranných pomůcek je teď obrovský problém, v úterý nám premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na setkání slibovali, že do pátku je zdravotníci dostanou," zkritizoval vládu.

Co dělat, když máte příznaky koronaviru? Na podrobný návod se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz