Domácí

Lékaři zamknou čekárny! Bez ochranných pomůcek nebudou ordinovat

Lékaři zamknou čekárny! Bez ochranných pomůcek nebudou ordinovat
Zdroj: Profimedia

Koronavirus se šíří Českou republikou a ohrožuje všechny občany. Vysoké riziko nakažení hrozí především doktorům, kteří jsou v častém kontaktu s nemocnými. Ve snaze nevystavovat lékaře primární péče riziku nakažení a šíření infekce v ordinacích, vydal výbor Sdružení praktických lékařů (SPL) doporučení pro všechny doktory.

Nedostatek zdravotnického materiálu trápí nejen běžné lidi, ale především lékaře a nemocnice. Ti se v současné době potýkají s akutním nedostatkem. Přestože ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že během příštího týdne dojde objednávka respirátorů, která bude rozdělena mezi nemocnice a zdravotnická zařízení v ČR, zdravotnických pomůcek je stále málo.

"Roušky, které jsou během víkendu a pondělí v počtu 2-3 kusů distribuovány praktickým lékařům ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví díky soukromým firmám a nadstandardnímu nasazení členů Sdružení praktických lékařů ČR, nám vystačí maximálně na dva dny práce, navíc nám dochází dezinfekce a rukavice,“ uvedlo předsednictvo SPL na svém webu.

Související obsah

V současné situaci je potřeba na každého pacienta s respiračním onemocněním pohlížet jako na potenciálně nemocného COVID-19. Takových pacientů vyšetří každá ordinace praktických lékařů několik desítek denně.

Sdružení praktických lékařů proto na svém webu napsalo pro lékaře doporučení, jak se v současné době chovat:

1. Od pondělí 16. 3. 2020 SPL doporučuje lékařům používat striktně po celou ordinační dobu předepsaný respirátor a brýle. To platí také pro ostatní personál ordinace.

2. Je důležité redukovat počet personálu v ordinaci tak, aby ochranné prostředky vystačily co nejdéle.

3. Velmi podstatná je také redukce ordinačních hodin.

4. SPL radí, aby doktoři nedopustili zbytečné mísení zdravých a nemocných pacientů v čekárnách. Lékaři by proto měli uzamknout čekárny a dovnitř pouštět pacienty pouze po předchozí domluvě.

5. Je potřebné omezit péči na pacienty s akutními potížemi. Pacienty, na které se vztahuje karanténa a mají zároveň klinické příznaky, dále směřovat dle platných postupů na krajskou hygienickou stanici a linku 112.

6. SPL doporučuje, aby lékaři vystavovali recepty formou eReceptů.

Související obsah

7. Lékaři s okamžitou platností mají přestat poskytovat pracovně-lékařské služby a zbytnou posudkovou činnost (řidičské a zbrojní průkazy, jiné posudky, výpisy z dokumentace).

8. V případě, že doktorům dojdou ochranné pomůcky, mají poskytovat pouze telefonické nebo elektronické konzultace, vystavovat eRecepty a eNeschopenky a nevystavovat se fyzickému kontaktu s pacienty.

9. Pokud jsou lékaři v dobrém zdravotním stavu, mají nabídnout své síly zdravotnímu systému k zajištění bazální péče o akutní pacienty například cestou urgentních příjmů.

10. V okamžiku, kdy lékaři budou mít znovu dostatečné vybavení, mají se vrátit k režimu podle bodů 4-7.


11. Doporučení platí do odvolání a budou dále upřesňována.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz