Zahraničí

Dvoutýdenní karanténa nestačí, tvrdí vědci. Zjistili, jak dlouho je virus v těle

Dvoutýdenní karanténa nestačí, tvrdí vědci. Zjistili, jak dlouho je virus v těle
Zdroj: Getty Images

Povinná dvoutýdenní karanténa možná není dostačující, zjistili čínští vědci. Z jejich nové studie vyplývá, že v těle pacienta se virus udržuje po dobu více než pěti týdnů. A přestože je mu líp a cítí se vyléčený, stále může být nakažlivý.

Pacienti s koronavirem COVID-19 si ve své dýchací soustavě nesou patogen po dobu 37 dnů, zjistili čínští vědci v nové studii, na kterou upozornil web Bloomberg. Mohou tak být infekční až několik týdnů.

"Toto zjistění má důležitý vliv na rozhodování, jak dlouho by měl být nakažený člověk v karanténě nebo jak dlouho by měla trvat léčba antivirotiky," tvrdí vědec Fei Zhou z Čínské akademie lékařských věd, který se svým týmem zkoumal 191 pacientů s COVID-19.

Související obsah

 

V současné době se totiž doporučuje izolace po dobu dvou týdnů, aby se zabránilo šíření epidemie. Takto dlouhá karanténa však podle nových poznatků nemusí stačit. Pokud totiž lidé zůstávají infekční i dlouho poté, co jim odezní příznaky nemoci, nechtěně po opuštění karantény šíří koronavirus dál.

Ve srovnání se SARS zůstává COVID-19 v lidském těle déle. Pouze třetina pacientů, která trpěla SARS, si nesla v dýchacích cestách patogen po dobu čtyř týdnů. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že zdravotnictví chybí až milion roušek. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz