Koronavirus

Další obec v karanténě! Lidé na Havlíčkobrodsku se nakazili při oslavě MDŽ

Část Olomouckého kraje je uzavřená. Oblast severozápadně od Olomouce nemohou její obyvatelé opouštět. Nařízení krajských hygieniků platí od pondělní třetí hodiny ráno. V České republice je podle nových zpráv 344 nakažených koronavirem. Tři lidé, kteří byli nakaženi novým koronavirem, se již vyléčili.

Hlavní události

- Na Olomoucku je uzavřených 21 katastrálních uzemí kvůli obavám z šíření koronaviru. Na místě může být až 1000 nakažených. Jsou uzavřené také Kynice na Havlíčkobrodsku

- V Uničově v uzavřené zóně přibylo v pondělí dalších šest nakažerných koronavirem

- První tři Češi, kteří se nakazili koronavirem, byli vyléčeni z nemoci Covid-19. Všichni byli pacienty nemocnice v Ústí nad Labem

- Od půlnoci z pondělí na úterý platí povinnost mít v pražské MHD roušku

- Ministerstvo vnitra doporučuje všem občanům používat jakoukoliv ochranu obličeje zejména při nakupování nebo v MHD

- Koronavirem se také nakazil jeden policista, dalších 279 je v karanténě

- Česká vláda vydala omezení pohybu na našem území, které platí od dnešních 00:00. Zakázaný je volný pohyb lidí, doporučená je práce na dálku

- Předsedkyně Evropské komise v pondělí navrhla, aby se uzavřel vstup občanům cizích zemí na území EU.

- Celosvětově se koronavirem infikovalo nejméně 164 tisíc lidí, nemoci podlehlo více než 6400 nakažených

- Vláda lidem nad 70 doporučila nevycházet z domu, pokud nemusí. Pomoci jim mají obce

JSTE V UZAVŘENÉ OBLASTI? NATOČTE NÁM VIDEO, JAK KARANTÉNU ZVLÁDÁTE A POŠLETE HO NA MAIL ZPRAVY@NOVA.CZ. DĚKUJEME.

Od 14:00 jednala vláda, následná tisková konference začala až kolem 20:00. Andrej Babiš hned na začátku poděkoval všem, kteří dodržují vyhlášená bezpečnostní opatření.

Babiš dále uvedl, že chce vláda zřídit dvě speciální nemocnice pouze na koronavirus, měly by to být Nemocnice Na Homolce a Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.

Dění jsme sledovali online:

Tři lidé, kteří byli nakaženi koronavirem, se vyléčili. Všichni byli pacienty nemocnice v Ústí nad Labem. Informaci potvrdil předseda vlády.

Mezi uzavřené obce se v pondělí přidaly Kynice na Havlíčkobrodsku. Od pondělních jedenácti hodin je uzavřela policie na pokyn hygieniků. V obci s asi 90 obyvateli jsou nejméně čtyři nakažení. Obyvatelé se zřejmě nakazili při oslavách Mezinárodního dne žen 7. března. Podle epidemioložky se v obci na oslavách objevil člověk z Prahy, který byl infikovaný. V karanténě je i starostka obce.

Také desítky tisíc lidí na Olomoucku nesmí opustit své obce. Platí i zákaz vstupu na toto území. Krajští hygienici od pondělní třetí hodiny ranní uzavřeli celkem 21 katastrálních území spadajících pod Uničov, Litovel a Červenku. Jen v této oblasti dnes přibylo podle krajských hygieniků dalších šest nakažených koronavirem. Celkem je tam 31 pacientů s Covid-19.

Hygienici uzavřeli celkem 22 obcí. Více v reportáži:

"Vzhledem k výraznému rozšíření koronaviru v této oblasti hrozí závažné rozšíření nákazy z ohniska, proto je nezbytné zakázat pohyb fyzických osob v rámci těchto katastrálních území,“ uvedla krajská hygienická stanice.


Praha zeje prázdnotou. Vylidněné jsou ulice i památky:

 

"Víme, že je tam zhruba 1000 kontaktů, které mohou být potenciálně nakaženy. Jsou to lidé, kteří byli v kontaktu s infikovanými, což už je poměrně velký počet, proto hygienici rozhodli o tomto uzavření," řekl ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pro Radiožurnál.

Obyvatelé, kteří bydlí jinde a oblast chtějí opustit, budou muset na 14 dní do karantény. Nařízení platí do odvolání, ale nejméně do 30. března.

Podívejte se na mapu uzavřených oblastí v Olomouckém kraji:

"Do města není nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů. Výjimku mají i lidé s trvalým bydlištěm mimo Uničov, kteří v Uničově pečují o své blízké. Každý, kdo je oprávněn do města vstoupit, bude na kontrolním stanovišti vybaven ochrannými prostředky," uvedl starosta Uničova Radek Vincour (ODS).

Související obsah

Společnost Vodafone se potýká s výpadky v síti kvůli přetížení. Zvýšený počet hovorů eviduje i O2 a T-Mobile, výpadky v síti ale prý neevidují. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.


Praha zakázala vstup do vozů MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení vstupuje v platnost od úterní půlnoci. Na svém Twitteru to uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který zároveň poradil řešit akutní nedostatek zdravotnických roušek ochrannými prostředky vlastní výroby.

Související obsah

Policie ČR má ve svých řadách prvního policistu pozitivně testovaného na přítomnost koronaviru. Počet policistů v karanténě se zároveň zvýšil o 16, celkově má Policie v izolaci 279 příslušníků.
 

Podle nejnovějších informací je v České republice 344 infikovaných koronavirem, přes noc přibylo pět nakažených a další pak v průběhu dne.

Česká republika byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) označena jako epicentrum nákazy koronavirem.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí navrhla, aby se uzavřel vstup občanům cizích zemí na území EU. Zákaz má s určitými výjimkami platit 30 dní.

Vláda doporučila lidem nad 70 nevycházet. Celý záznam tiskové konference zde:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz