Zahraničí

První týden znamená nejvyšší riziko. Covid-19 je nejnakažlivější v počátku

První týden znamená nejvyšší riziko. Covid-19 je nejnakažlivější v počátku
Zdroj: Profimedia

Lidé s onemocněním Covid-19 jsou nejvíce nakažliví během prvního týdne a v době, než se u nich projeví příznaky nemoci. Lékaři a vědci zkoumali průběh nákazy u devíti pacientů v Německu. Na základě výzkumu došli k některým překvapivým výsledkům.

Studii zveřejnil portál medRxiv.org. Vědci porovnávali koronavirus s těžkým akutním respiračním syndromem, čili se SARS, který propukl v roce 2002 a zaskočil svět. Zjistili, že při nemoci Covid-19 se v těle nakaženého nachází téměř až milion virů, což je mnohonásobně víc než u pacientů infikovaných SARS, uvedl Clemens Wendtner z mnichovské Kliniky Schwabing pro The Telegraph.

Koronavirus je tak mnohem nakažlivější. A upřesnil, že to je také důvod, proč se nemoc tak rychle dostala do vzdálených koutů celého světa. Koronavirus přítomný v tělech pacientů, kteří mají jen slabé příznaky, se může velmi snadno rozšířit dál.  "Virus se síří dokonce i od nakažených lidí, kteří nemají vůbec žádné příznaky," dodal.

Související obsah

Vědci proto také uvedli, že je nutné minimalizovat jakýkoli kontakt ve společnosti. Nejen eliminovat ty, u kterých se příznaky už projevily.

Studie ale přináší také pozitivní zprávy. Během prvního týdne si tělo vytváří protilátky, a proto poté není možné nemoc přenést na své okolí. "Zhruba 10 dní od chvíle, kdy organismus začne produkovat protilátky, nebude pacient zřejmě  schopen nakazit jiné lidi," uvádí Ali Khan z Lékařského centra Univerzity v Nebrasce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz