Domácí

Někdo odložil dítě do babyboxu. Holčička dostala jméno Eva Zuzanka

Někdo odložil dítě do babyboxu. Holčička dostala jméno Eva Zuzanka
Zdroj: Profimedia

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo v pátek 20. března brzy ráno odložil novorozenou holčičku. Ta je podle zpráv lékařů zdravá. Dostala jméno Eva Zuzanka.

"Zazvonil mi mobil, přišla sms od opavského babyboxu a na obrazovce jsem viděl tmavou bundu se zipem, z níž vykukovaly růžové částečky dětského tělíčka," uvedl Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim.

Novorozenou holčičku našli zdravotníci v 5:38 ráno. Ta byla lehce podchlazená, ale je v pořádku. Jméno dostala po sestřičkách z neonatologického oddělení, které se o ni ten den postaraly. Váží 3,8 kila a má světlé vlásky.

Související obsah

Babybox nové generace je v Opavě od 7. listopadu 2019. Eva Zuzanka je takto celkově 203. odložené dítě v Česku. Letos je to čtvrtý přírůstek opavského babyboxu, celkově sedmý.

V současnosti funguje v České republice 76 babyboxů. První byl uveden do provozu v roce 2015. Všechny schránky jsou umístěny tak, aby odkládající zůstal v anonymitě. Poté, co je dítě do této schránky odloženo, zapne se ventilace a vyhřívání. Po malém okamžiku se spustí i "alarm", který upozorní personál nemocnice, že mají nový přírůstek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz