Koronavirus

"Mám koronavirus, nebo ne?" Tady je kompletní přehled všech příznaků

"Mám koronavirus, nebo ne?" Tady je kompletní přehled všech příznaků
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Dosud se testy prováděly především lidem, kteří měli jak příznaky onemocnění, tak nějakou cestovatelskou anamnézu, případně se setkali s člověkem s již potvrzenou nákazou. Jenže nemocní i v Česku již přibývají po stovkách denně, část nových pacientů přitom vůbec netuší, kde se mohli nakazit.

Od kolegů v práci, sousedky, prodavačky v obchodě, nebo cestujícího, která zakašlal v MHD. Zdá se, že k nákaze nyní může dojít kdekoli. I proto krizový štáb tak přísně trvá na nošení roušek a maximálnímu omezení pohybu, což je v tuto chvíli to nejúčinnější, co pro svou ochranu můžete dělat.

V Česku se dosud nechalo testovat 15 584 lidí, z toho pozitivních bylo 1 047. Není to důvod k panice, nechoďte na testy, pokud nemáte žádné příznaky. V místě odběrů hrozí, že se spíš od někoho nakazíte. Buďte doma, posilujte imunitu, ale sledujte svůj zdravotní stav.

Důležité je totiž nepodcenit příznaky, pokud je na sobě začnete pozorovat. Není čas na hrdinství, každý den se zkontrolujte a jakmile pocítíte signál nemoci, jednejte. Na testování totiž můžete stále nějakou dobu čekat a u nezanedbatelného procenta populace se nemoc Covid-19 dokáže rychle zlomit v dýchací obtíže a zápal plic, které mají často i smrtící konec.

HOREČKA

Signálem, který na nemoc upozorňuje, je především zvýšená teplota, podle Světové zdravotnické organizace většinou nad 38 °C. Ta může provázet i chřipku, naopak při nachlazení je velmi výjimečná.

SUCHÝ KAŠEL

Kašel netrápí všechny pacienty, ale pokud už udeří, je suchý, dusivý, bez přítomnosti hlenů. Takový provází i chřipku, nachlazení zpravidla vůbec. Pokud nepolevuje, způsobuje podráždění a bolest v krku.

Související obsah

DUŠNOST

Pocit dušení, zadýchávání i při minimální aktivitě a dýchavičnost je pro Covid-19 také velmi běžný průvodní jev. To pacienti s chřipkou nebo nachlazením neznají. Pozor ale, může provázet i jarní alergie.

ÚNAVA A BOLEST TĚLA

Celková slabost, bolest ve svalech, napětí v kloubech, to provází většinu virových onemocnění včetně Covid-19.

TRÁVICÍ OBTÍŽE

Příznakem, který měli lékaři z počátku tendenci podceňovat, jsou trávicí obtíže, jako průjem a bolesti břicha. Stěžuje si na ně ale až polovina pacientů, navíc se často dostaví ještě dříve, než potíže s horečkou a ztížené dýchání.

Pokud máte pocit, že byste mohli mít Covid-19, rozhodně nejezděte ani k lékaři, ani do místa testování. Jak postupovat, zjistíte v tomto článku.

Související obsah

Co bude spíše chřipkou nebo nachlazením:

BOLEST HLAVY

Sice bolí celé tělo, bolesti hlavy nebo migrény ale jako následek koronaviru nejsou vůbec obvyklé. Mnohem spíše budou provázet běžné nachlazení nebo chřipku.

KÝCHÁNÍ

Zatímco kašel je na místě, na kýchání si pacienti s Covid-19 nestěžují. Pokud kýcháte, budete nejspíš nachlazení, nebo na vás zaútočila jarní alergie.

RÝMA

Také rýma je při Covid-19 velmi vzácná, neprovází ani chřipku. Je příznakem běžného nachlazení nebo alergií.

Epidemie Covid-19 v Česku postupuje. Na jakém čísle by se mohla zastavit, v rozhovoru nastínil epidemiolog Roman Prymula:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz