Domácí

Maturity a přijímačky nejspíš budou. Ministr ale má i nouzový plán

České a moravské školy zejí kvůli koronaviru prázdnotou a studenti ani jejich rodiče netuší, kdy se výuka vrátí do běžných kolejí. Vláda počítá s tím, že přijímačky i maturity se budou konat až několik týdnů poté, co se žáci i padeagogové vrátí do tříd. Letní prázdniny se měnit nemají.

Maturity i přijímačky na střední školy se podle Plagy uskuteční. Ale až poté, co se budou moci studenti i učitelé vrátit do škol. A ještě uplyne nějaký čas. "Jednotná přijímací zkouška bude nejdříve dva týdny po znovuotevření škol, státní část maturit tři týdny po návratu do škol," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci.

Pokud by se školy neotevřely do prvního června, počítá ministerstvo s nouzovým řešením - studenti posledních ročníků středních škol dostanou maturitní vysvědčení podle toho, jaké známky měli ve třetím ročníku a letos v pololetí.

Zároveň ministerstvo školství také s univerzitami řeší termín přijímaček. I ten se může posouvat. Plaga aktuálně počítá s tím, že se děti do lavic vrátí v druhé půlce května. Letní prázdniny zatím zůstanou beze změn.

Kvůli některým popsaným změnám a krokům je potřeba upravit zákony. Vším se má už v pondělí zabývat na svém zasedání vláda a v nejbližším možném termínu také poslanci. "Ideálně už zítra," řekl ministr Plaga.   

Není to tak dlouho, co Plaga odmítal jakkoli zasahovat do letních prázdnin a ujišťoval, že nebude třeba letní volno školáků zkracovat či jinak upravovat.

Související obsah

Velký otazník také visí nad průběhem letošních maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Jak to s nimi bude, oznámuje na tiskové konferenci ještě před pondělním zasedáním vlády ministr školství Robert Plaga.

Nyní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch říká, že školáci by se do tříd mohli vrátit až na přelomu května a června, tedy po přibližně tříměsíční nucené pauze.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Pusťte si sobotní reportáž o situaci ve školství:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz