Domácí

Zdravotníci kritizují Babiše: "Používá respirátor, který ani my nemáme!"

Zdravotníci kritizují Babiše: "Používá respirátor, který ani my nemáme!"
Zdroj: Andrej Babiš

Nejen zdravotníci se pustili do premiéra Andreje Babiše, že používá respirátor FFP3, tedy kategorie s nejvyšším stupněm ochrany proti koronaviru, kterých je akutní nedostatek. Ty měly být určeny pouze pro zdravotníky, a to zejména na infekčních odděleních.

Zdravotníci i další lidé reagují na fotografie premiéra Andreje Babiše (ANO), na kterých má nasazený respirátor třetí kategorie. Tento typ poskytuje nejvyšší ochranu proti koronaviru, v České republice i ve světě je jich však zoufale málo. Premiér tak čelí ostré kritice za to, že používá ochranné pomůcky určené primárně pro lékaře a sestry.

Na paradox upozornil například zdravotník z jednotky intenzivní péče Karel Paták, který sám používá podomácku vyrobenou roušku. "Zaprvé: zdravotník na JIP. Nikdy nevíte, zda váš další příjem nebude infikován. Pletená rouška. Zadruhé: premiér země. Respirátor ve veřejném prostoru, kde ho není potřeba," napsal na twitteru.

Obdobné komentáře se objevují i pod facebookovými příspěvky premiéra. "Ten respirátor mohl dostat někdo, kdo ho skutečně potřebuje," vytkl Babišovi Ondřej. "Přijde Vám normální, že ti, co jsou v první linii, nemají ochranné pomůcky, mají jen provizorní, které jim vlastnoručně ušili dobrovolníci, a Vy se producírujete s respirátorem?" přidala se Gabriela.

"Definovali jsme přesně, jaký typ respirátoru patří které profesi. Ty trojkové respirátory jsou opravdu věnovány pouze těm pracovníkům, kteří jsou vystaveni aerosolu, tedy lékařům na jednotkách intenzivní péče, kde se používají ventilátory, stomatologům, kteří provádějí své zákroky. Ostatním lékařům stačí respirátor třídy 2. Tyto respitároy budeme distribuovat i pracovníkům na kasách v supermarketech, řidiči a tak dále" uvedl o víkendu šéf krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Prymulovy odpovědi na otázky k dodávkám respirátorů dokonce sdílel na svém twitterovém účtu sám premiér. "V ostatních případech, které nepatří do rizikové kategorie, stačí buď rouška nebo respirátor třídy 1," dodal Prymula.

To, že nejsilnější respirátory FFP3 mají dostávat především zdravotníci, potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro Českou televizi, kde uvedl, že své zásoby pro lékaře a další zdravotnický personál poskytla policie i další profese. "Nejsilnější respirátory jsou potřebné pro zdravotníky, pro všechny ostatní stačí dvojky," prohlásil Hamáček.

Související obsah

"Respirátor FFP3 dostal pan premiér darem od českého výrobce, který mu na jednání představoval výrobní kapacity a produkty," řekla pro TN.cz mluvčí vlády Jana Adamcová.

"Ministerstvo zdravotnictví dělá maximum pro to, aby respirátory FFP3 zajistilo, protože jsou potřeba pro zdravotníky na JIP, infekčních klinikách a dalších místech v rámci zdravotnického provozu, nicméně jejich nabídka je na trhu menší než u FFP2. V tuto chvíli ministerstvo objednalo přibližně 1,5 milionu FFP3 a již doručilo do terénu 260 tisíc kusů," dodala Adamcová.

V Havlíčkově Brodě krade neznámý pachatel roušky. Pro více informací se podívejte na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz