Domácí

ČVUT za týden vytvořilo respirátor lepší než FFP3. Tisíce jich dodá státu

Ministerstvo zdravotnictví naváže blízkou spolupráci s Českým vysokým učením technickým (ČVUT). Ministra Adama Vojtěcha zaujal respirátor z 3D tiskárny, který univerzita vyvinula. Ta se teď snaží zavést množstevní výrobu a tvořit až deset tisíc respirátorů denně.

ČVUT pracuje na několika projektech, které by usnadnily práci zdravotníkům. Kromě plicních ventilátorů a dezinfekčních prostředků to jsou právě i respirátory, které univerzita vyvinula během jediného týdne. Zásobovat jimi chce nemocnice, úřady a další.

"S kolegy z ČVUT jsme v kontaktu už několik týdnů. (...) Jsem rád, že české ruce a české hlavy dokázaly něco takového tak rychle vyrobit," informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch , který s univerzitou podepsal memorandum o spolupráci. Stát bude hradit jen nezbytné náklady na tisk respirátorů.

Do konce tohoto týdne by mělo ČVUT dodat ministerstvu 600 kusů těchto masek. "Od příštího týdne pak dodají každý den 500 kusů. Posléze mohou mít kapacitu až 10 tisíc respirátorů denně, což by nám opravdu vytrhlo trn z paty," prohlásil Vojtěch.

"Snažíme se maximálně pomoci společnosti, aby se vypořádala s tím, co k nám přišlo. (...) Úroveň ochrany je u této masky ještě vyšší než u FFP3. Všechny ty respirátory by měly mít na koncovém krytí filtr, který by zabránil kapénkám, aby unikaly," popsal rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Související obsah

Už v pondělí ráno ministr nově vyvinutý respirátor vychvaloval na twitteru. "Odborníci z ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tiskárně. Speciální filtr vydrží asi týden. Je to ještě vyšší ochrana než FFP3. Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily," napsal Vojtěch.

Oznámení o navázání spolupráce přichází v době, kdy do Česka především z Číny putuje velké množství ochranných prostředků - roušek, respirátorů či rychlotestů na koronavirus. Model masek vyvinutých ČVUT byl zveřejněn na internetu. Pokud máte 3D tiskárnu, můžete si ho tak vyrobit sami.

Záznam tiskové konference ministerstva zdravotnictví ZDE:

Podívejte se na reportáž TV Nova o dodávce ochranných prostředků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz