Zahraničí

K nakažení není třeba osobní kontakt, popisují virus pacienti. Dýchání je boj

K nakažení není třeba osobní kontakt, popisují virus pacienti. Dýchání je boj
Zdroj: Profimedia

Situace kolem koronaviru v lidech vyvolává různé reakce - někteří nemoc zlehčují, jiné zachvátila panika. Neexistuje návod, jak přesně se chovat, pacienti, kteří mají zkušenost s COVID-19 se přesto pokusili předat svou zkušenost dál a poskytnout lidem pár rad.

Koronavirem ve světě onemocnělo téměř 400 tisíc lidí, pro většinu populace je to přesto stále velká neznámá. Někteří z pacientů proto pro americký zpravodajský web HuffPost popsali svou zkušenost s nákazou COVID-19, aby ostatní získali o nemoci představu a zároveň aby vyvrátili některé mýty. 

Nakažlivost

Vzhledem k tomu, že se koronavirus šíří kapénkami, jedná se o vysoce nakažlivou nemoc. Amerického pastora Trevora Mankina, u kterého se potvrdila nákaza, přesto silně znepokojilo, jak moc je COVID-19 nakažlivý.

Na začátku března navštívil svého přítele v nemocnici, u kterého se později potvrdil koronavirus. A přestože dodržel všechna bezpečnostní opatření včetně roušky, ochranného obleku a důkladného umytí rukou, nakažení se nevyhnul ani on, ani jeho žena.

Než u něj propukly příznaky, zastavil se jen na skok ve své kanceláři, kde si vyzvedl několik dokumentů. Druhý den přišla do kanceláře jeho sekretářka. A přestože spolu neměli žádný osobní kontakt, nakazila se koronavirem. "Šíří se to tak snadno. Zdá se, že nezáleží na tom, jestli jste v kontaktu s tou osobou, anebo ne," řekl Mankin.

Související obsah

 

Není to jako chřipka

COVID-19 často bývá srovnáván s chřipkou či běžným nachlazením. Pětadvacetiletá Chiara z Miami, která s nákazou koronavirem bojuje už od začátku března, však tvrdí, že tyto nemoci nejsou zdaleka stejné.

Ačkoliv i u ní počáteční příznaky připomínaly chřipku, Chiara věděla, že se jedná o něco jiného. Cítila v hrudníku rostoucí tlak, dýchání pro ní bylo obtížné. Člověk s koronavirem podle ní doslova "bojuje o vzduch".

Neberte to na lehkou váhu

Mnozí z těch, kteří prodělali COVID-19, se vyjádřili, že jsou frustrovaní, když vidí, jak ostatní toto onemocnění a situaci kolem něj zlehčují. "Přál bych si, aby se lidé víc zajímali nejen o své, ale i o potřeby těch ostatních," prohlásil pastor Trevor Mankin. "Pokud to pacienti s mírným průběhem předají těm méně silným, může to pro ně být smrtící," doplnila ho Chiara.

Málo testů

Nejen v Česku, ale i ve světě jsou omezené kapacity a ne všichni tak mohou být otestováni. "Pokud máte nějaké příznaky, bez ohledu na to, jestli vás otestují, chovejte se tak, jako byste měli COVID-19 a dodržujte karanténu, dokud vám nebude lépe," vyzývá lidi Christy ze Seattlu, která nedávno rovněž prodělala onemocnění koronavirem.

Související obsah

 

Panika a hromadění zásob

"Lidé se musí uklidnit a přestat hromadit zásoby," uvedla Christy. Ideální je podle ní mít doma takové zásoby potravin, aby vám stačily pro případ, kdybyste onemocněli. Podobný názor s ní sdílí i pastor Mankin, který má obavy nikoliv o sebe, ale o své staré rodiče, kteří si nemohli nakoupit potraviny, protože regály byly prázdné.

Myslete pozitivně

Když se Mankin dozvěděl, že je nakažený, neustále ho trápilo, co bude s ním i s celou zemí. Brzy si ale uvědomil, že těmito obavami traumatizuje své děti, místo aby si užíval drahocenný čas, který s nimi nyní může trávit. "Jsi doma šest týdnů. Kdy budeš mít opět možnost celých šest týdnů být s dcerami a věnovat se jim? Přestaň se stresovat a užij si svou rodinu, řekl jsem si,“ uvedl Mankin.

Virus se podle imunuložky Zuzany Bílkové stane součástí našich životů. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz