Domácí

Koronavirus vydrží na mobilu až tři dny, ve vzduchu několik hodin

Od chvíle, kdy se koronavirus rozšířil, zdravotníci varují, jak je důležité mýt si ruce, desinfikovat povrchy a kýchat do rukávů. Vyhnout se ale všem způsobům přenosu, je nemožné. Například takový dotyk obličeje je naprosto přirozený. Nyní bychom se mu ale měli raději vyhnout.

Koronavirus se přenáší vzduchem i dotykem. Nakazit se je tedy možné ze vzduchu, nebo přímým kontaktem s infikovanou osobou: líbáním, pohlazením nebo objetím. Jedním z nejčastějších způsobů nákazy jsou ale dotyky obličeje.

Před kontaktem očí, úst a nosu s rukama varuje i Světová zdravotnická organizace. Naše ruce totiž přijdou do kontaktu s mnoha povrchy, na kterých může být infekce. Například když jedeme metrem a chytíme se madla, ve veřejné dopravě nebo na klikách, tam všude může virus zůstávat i několik hodin. Nikdy totiž nevíme, kdo se daných míst dotýkal před námi.

Související obsah

V kapénkách vznášejících se ve vzduchu je virus nebezpečný několik hodin, na různých typech povrchu může přežít i několik dní, vyplývá ze studie publikované v New England Journal of Medicine.


Koronavirus přežívá na různém povrchu. Doba jeho "životnosti" se liší v závislosti na materiálu. Podle závěrů vědců z Princetonské univerzity vydrží virus nejdéle na plastu nebo na nerezové oceli, a to dva nebo i tři dny.

Související obsah

A těmito materiály jsme doslova obklopeni! Denně používáme mobilní telefony, plastové lahve, klíče, jezdíme autobusy a tramvají. Koncentrace viru mimo lidské tělo je ale výrazně nižší. Přesto platí, že bychom si měli mýt důkladně ruce a desinfikovat je pokaždé, když přijdeme do kontaktu s neznámou osobou nebo povrchem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz