Domácí

V domově důchodců se potvrdil koronavirus, všichni museli na testy!

Nebývale rušno je od úterka v domově důchodců v Českém Dubu na Liberecku. Jeden z místních zaměstnanců je pozitivní na koronavirus, takže testy museli preventivně projít všichni jeho kolegové i klienti domova.

"Všechny provedené rychlotesty naštěstí vyšly negativně. My jsme je použili z více důvodů, mimo jiné i proto, že se jedná o seniory, kteří jsou ohroženou skupinou," vysvětlil ve středu odpoledne na tiskové konferenci ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta.

Doplnil, že práce hygieniků tím rozhodně nekončí. "Lidé v bližším kontaktu s tím pacientem procházejí ještě klasickým testováním. Stále také trasujeme jeho kontakty, kterých by mělo být maximálně dvacet," odhadl Valenta.

Hygienici stejně tak stále pátrají po tom, kde se pracovník domova důchodců vlastně nakazil. Plošná karanténa pro celé zařízení zatím v plánu prý není.

Související obsah

Zdravotníci dorazili kvůli plošnému testování do domova pro seniory v úterý vpodvečer. "Právě senioři patří k té nejohroženější skupině obyvatelstva, kterou je nutné chránit," řekla mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková.

"Muž, pozitivní na koronavirus, je hospitalizovaný v současné době na jednotce intenzivní péče oddělení ARO Krajské nemocnice v Liberci. Pracuje v domově důchodců Český Dub. Tam se nyní provedou rychlotesty u všech zaměstnanců a klientů," vysvětlil dříve Valenta.

Opatrnost hygieniků je pochopitelná - z pěti dosavadních obětí koronaviru v Česku jsou čtyři v seniorském věku - zemřela jednasedmdesátiletá žena a pětadevadesátiletý, osmaosmdesátiletý a třiaosmdesátiletý muž.

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Vláda zakázala návštěvy v domovech pro seniory už před dvěma týdny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz