Domácí

Nová opatření pro důchodce, živnostníky i pendlery. Česko má 1236 nakažených a sedmého uzdraveného

Vláda se dnes sešla na mimořádném jednání, schválila prodloužení mimořádných opatření a představila další změny a nová omezení. Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že přijímací zkoušky a maturity se letos ukusteční. Stane se tak poté, co se děti a učitelé budou moci vrátit do škol. Podezření na na koronavirus se u německé kancléřky Angely Merkelové nepotvrdilo.

Hlavní události

- Mimořádná opatření budou platit až do 1. dubna. Schválila to dnes vláda. Na přehled všech opatření se podívejte v tomto článku na TN.cz

- Pendleři si budou muset vybrat, jestli zůstanou doma a nebudou pracovat, nebo si najdou bydlení v zahraničí a budou dále docházet do zaměstnání

- Živnostníkům se odpouští zálohy na zdravotní a sociální pojištění, nový zákon jim má ulevit i na zálohách na důchodové pojištění

- Firmy dostanou dotace na mzdy, aby se předešlo propouštění

- Vyhrazené hodiny v obchodech pro lidi nad 65 budou od 8:00 do 10:00

- Ministerstvo financí promine některé sankce a pokuty. Schodek rozpočtu bude zřejmě nejméně 200 miliard korun

- Premiér Babiš dnes ve 20:05 pronesl mimořádný projev k národu. Přehrát si jej můžete v tomto článku na TN.cz

- Počet nakažených v Česku je aktuálně 1236, vyléčilo se celkem sedm pacientů. Testům na Covid-19 se podrobilo 17 377 lidí

- Přijímací zkoušky a maturity se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) letos uskuteční. Ministr má však v záloze také nouzový plán

- Vláda schválila pozastavení EET po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců, ministerstvo financí zavádí také možnost zpětného uplatnění daňové ztráty

- V České republice zemřel kvůli koronaviru první člověk, jedná se o muže, který byl hospitalizován v nemocnici Na Bulovce

- Test na koronavirus dopadl u německé kancléřky Angely Merkelové negativně, píše německý portál n-tv.de

- V Itálii dnes zemřelo dalších 602 lidí, celkově tam řádění koronaviru nepřežilo již 6078 pacientů. Na pomoc Itálii vyrazila ruská armáda. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz

- Ve světě se celkem nakazilo přes 360 tisíc osob, z toho se více než 100 tisíc uzdravilo a 16 tisíc zemřelo

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vystoupil s mimořádným projevem k národu. Zmínil náročnou situaci České republiky a poděkoval všem, kdo se podílí na chodu země. "Jako premiér plně zodpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe veškerou politickou zodpovědnost," prohlásil.

Olomoucký kraj dnes hlásí vyléčeného pacienta. "Celkem je to už sedmý vyléčený pacient. Dnes byl propuštěn po dvou negativních výsledcích domů. To je skvělá zpráva, víc takových," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda po dnešním mimořádném jednání dala pendlerům na výběr. Mohou buď zůstat v České republice a nepracovat, nebo si najdou ubytování v zahraničí a budou pokračovat v práci. Pokud se budou chtít vrátit do Česka, čeká je karanténa. Platí to zatím pro pendlery dojíždějící do Německa a Rakouska. Oznámil to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Obecní zastupitelstva se budou moci scházet on-line

Pendleři si musí vybrat. Zůstat doma nebo bydlet v zahraničí:

Podívejte se na záznam z tiskové konference po dnešním mimořádném jednání vlády:

Ministr Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády oznámil, že se živnostníkům odpouští zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Ošetřovné pro živnostníky bude bez omezení věku dítěte.

Zítra jde do sněmovny zákon, podle něhož by stát měl živnostníkům odpustit zálohy na důchodové pojištění od března do srpna. Rozpočet to vyjde na 15 miliard, řekla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Firmy dostanou dotace na mzdy zaměstnanců, smyslem je zamezit propuštění.

Ministerstvo financí promine zálohy na dani z příjmu pro fyzické a právní osoby k 15. červnu. Ministryně financí také prohlásila, že odpustí různé sankce a pokuty za pozdní podání daňového přiznání a za další prohřešky a také dněkteré správní poplatky. Schodek rozpočtu se nejspíš navýší na 200 miliard.

"Podnikatelům pozastavujeme povinnost evidovat tržby (EET) po dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Nemusí tržby evidovat a nebudou nijak kontrolováni. Nově evidující podnikatele nemusí na finanční úřad pro registraci, stávající nemusí řešit technickou podporu či aktualizaci certifikátu," uvedla na svém twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Související obsah

Ministerstvo také zavádí možnost zpětného uplatnění daňové ztráty. "Ztrátu si půjde uplatňovat dva roky nazpět a to formou dodatečného daňového přiznání," doplnila Schillerová.

V čínském Wu-chanu, o němž tamní vláda prohlásila, že se tam již neobjevují nové případy nákazy, prý stále přibývají pozitivní testy na koronavirus. Jedná se o nakažené bez symptomů, které čínské úřady na rozdíl od jiných zemí do oficiální statistik nezapočítávají. I tak ale mohou tito lidé virus šířit. Informaci přinesl portál Bloomberg.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánku Filipová pro TN.cz uvedla, že ministerstvo usiluje v rámci ošetřovného o stejné podmínky pro OSVČ jako u zaměstnanců. "Záleží na tom, jak bude návrh přijat ve Sněmovně. Ty podmínky by měly být rovné," dodala Filipová.

Související obsah

Maturity i přijímací zkoušky na střední školy se podle ministra školství  uskuteční poté, co se studenti a učitelé budou moci vrátit do škol.

"Jednotná přijímací zkouška bude nejdříve dva týdny po znovuotevření škol, státní část maturit tři týdny po návratu do škol," uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO) na dnešní tiskové konferenci. Maturity však proběhnou bez písemné části z českého a cizího jazyka.

Související obsah

V případě, že by se školy otevřely až po 1. červnu, mohly by maturity nahradit výsledky z předchozích ročníků.

Pacient, který v neděli zemřel, byl na standardním lůžku na infekční klinice. Trpěl již řadou zdravotních problémů a měl kardiostimulátor. "Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami,“ vysvětlil ošetřující lékař Infekční kliniky nemocnice Na Bulovce.

V noci přistála v České republice dvě letadla s nákladem zdravotnického materiálu z Číny. Více se dozvíte v následující reportáži televize Nova:

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz