Domácí

Nové triky šmejdů! Využívají strachu seniorů, lákají je na energie a roušky

Nové triky šmejdů! Využívají strachu seniorů, lákají je na energie a roušky
Zdroj: Getty Images

Někteří lidé se neštítí ničeho a zneužívají nouzového stavu k vlastnímu obohacení. Vystrašeným seniorům nabízejí zdánlivě výhodné energie nebo předražené roušky, které mnohdy nakonec vůbec nedostanou.

Podvodníci masivně zneužívají strachu lidí z nákazy a černých scénářů ekonomických dopadů epidemie. Cílí především na seniory, kteří jsou velmi zranitelní vůči podvodům a nechávají se zlákat slevami a výhodnými nabídkami. Ty jsou však výhodné jen zdánlivě.

Tzv. energetičtí šmejdi vyzývají ke změně dodavatele a slibují nižší ceny energií, které podle nich rekordně klesají kvůli současné situaci. Pokles cen se však podle odborníků zatím nekoná - nákup energií je dlouhodobý proces a děje se průběžně. Změny cen energií se projeví až v dlouhodobém horizontu.

"Energetičtí šmejdi se opět rychle přizpůsobili aktuální situaci. Prodejcům pak stačí vymámit po telefonu pouze souhlasné ano a smlouva je platná. Vyvázat se z ní pak bývá velice drahé. Na první pohled kolikrát ani není jasné, že k volajícímu hovoří zprostředkovatel, který se snaží vnutit nového dodavatele," varuje Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.

Pokud lidé podvodníkům naletí, vyvázání smlouvy v současné situaci není snadná záležitost. Odvolání či zrušení totiž vyžaduje návštěvu pošty. Tam se nyní senioři bojí chodit.

Související obsah

Nejen energetičtí šmejdi těží z krizového stavu. Na své si přišli i podvodníci, kteří nabízejí roušky či respirátory po telefonu. I oni si vytipovávají především seniory. Jeden takový, který se vydával za zástupce pojišťovny, oslovil například důchodkyni z Pardubic a snažil se jí prodat roušky.

K obdobným podvodům dochází i na internetu. Tam podvodníci nabízejí předražené roušky a respirátory, které po zaslání peněz kupujícímu nakonec mnohdy vůbec nepřijdou. Úřady proto vyzývají lidi, aby neposílali podvodníkům peníze předem. Platbu předem by měli uskutečňovat pouze u prověřených e-shopů.

Na internetu se objevují i e-shopy, které jimi ve skutečnosti nejsou. "Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od zákazníků i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů," varuje ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací bude ke konci března tři tisíce nakažených v Česku. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz