Domácí

Stát dá peníze lidem, kteří nemohou podnikat. Rozšíří také ošetřovné!

Vláda na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek schválila řadu nových opatření kvůli Covid-19 a upravila některá stávající. Dá peníze těm, kteří kvůli pandemii nemohou podnikat, znovu se také otevřou některé obchody a služby.

Ministři se jednomyslně shodli na tom, že živnostníkům, kteří kvůli mimořádným opatřením nemohou pracovat a podnikat, stát finančně pomůže. "Dáme jim přímou finanční pomoc 15 tisíc korun měsíčně po celou dobu, kdy nemohou fungovat," oznámila po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kabinet také jasně nastavil ošetřovné pro OSVČ - žádat o něj bude možné na živnostenských úřadech, jeho výše byla zastropována na 424 korunách denně, za měsíc lehce přes 13 tisíc korun. A má se týkat všech dětí od narození až do 13 let věku. 

Schillerová také řekla, že jedná s bankami například o odložení splátek úvěrů či prominutí úroků. Týkat by se to mělo i spotřebitelských úvěrů.

Vláda také kývla na znovuotevření některých obchodů a služeb - znovu fungovat mají třeba zámečnictví, myčky aut nebo servisy přístrojů.

Související obsah

"Schválili jsme také uvolnění režimu pro hotely či penziony. Ty mohou ubytovávat lidi, kteří v nich bydlí kvůli práci," doplnil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Obchody také mají nově zákazníkům nabízet ochranné pomůcky, aby například na potraviny nesahali holýma rukama. Má jít o jednorázové rukavice či alespoň mikrotenové sáčky.

Na speciální lince 1212 je také nově k dispozici psychologická pomoc pro všechny, na které mimořádná situace a zavedená opatření tvrdě dopadají.

Řada živnostníků se chce se státem soudit. Podívejte se na reportáž TV Nova:

O epidemii koronaviru jednal Ústřední krizový štáb:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz