Domácí

Taxikář má za sebou tři dávky remdesiviru. Lékaři vidí zlepšení

Taxikář, který leží ve VFN v Praze na mimotělním oběhu, má za sebou první tři z deseti dávek experimentálního léku remdesivir. Jeho stav zůstává kritický, podle lékařů je ale vidět mírné zlepšení.

Pacient ve vážném stavu je připojený na mimotělní oběh a při životě ho udržuje jen speciální přístroj, který okysličuje krev. Nadějí na jeho uzdravení je experimentální lék remdesivir. Ten bude pacientovi podáván infuzí následujících 8 dní, nyní je jeho stav ale stále kritický.

"Stav trvá, na té podpoře už je desátý den, nicméně dneska z určitých aspektů, jako jsou laboratorní výsledky nebo rentgen, se zdá, že by se jeho stav mohl zlepšovat, v tom smyslu, že bychom mohli snižovat míru mimotělní podpory," uvedl lékař Michal Lipš.

Podle lékařů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, je ale na závěry příliš brzo. To, jestli remdesivir začne zabírat, se ukáže až v následujících dnech. "Máme zatím příliš málo dat ohledně skutečného efektu tohoto léku a na ty výsledky budeme muset ještě minimálně týdny, spíše měsíce čekat," dodal lékař.

Muž skončil ve VFN poté, co se zhoršil jeho stav. Původně se léčil v Thomayerově nemocnici v Praze na běžném plicním oddělení. Až později se prokázala nemoc Covid-19 v jeho těle. Když mu selhaly orgány, byl převezen na VFN, kde je napojen na mimotělní oběh. V Thomayerově nemocnici se od něj nakazily čtyři zdravotní sestry.

Související obsah

V Česku zemřelo dosud 6 lidí, kteří měli nákazu koronavirem. Až na jednoho pacienta, kterému bylo 45 let a trpěl nádorovým onemocnění, šlo o seniory. Jedním z nich byl i starší pacient z Thomayerovy nemocnice. 

Eliška Kopánková, tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz