Zahraničí

Jak si při epidemii koronaviru vede Česko oproti ostatním? SROVNÁNÍ

Jak si při epidemii koronaviru vede Česko oproti ostatním? SROVNÁNÍ
Zdroj: Profimedia

Koronavirem ve světě onemocnělo přes 470 tisíc lidí a více než 21 tisíc z nich nemoci podlehlo. Situace je vážná, v některých státech je však stav mírnější, zatímco v jiných je přímo kritický. Mezi země s největší smrtností patří Itálie a Španělsko, naopak Německo nebo USA i přes vysoký počet nakažených mají úmrtnost nízkou. Ještě lépe ve srovnání s nimi z toho vychází Česká republika.

Údaje ze čtvrtečního rána ukázaly, že v Česku se novým koronavirem nakazilo 1 775 lidí, přičemž šest pacientů zemřelo. Ačkoliv počet případů stále roste, v mezinárodním srovnání je na tom Česko ještě poměrně dobře.

Podíl nakažené populace u nás činí 0,02 procenta, zatímco ve dvou nejpostiženějších státech Evropy Španělsku a Itálii tento podíl není v řádech setin procenta, ale desetin. Italské a španělské obyvatelstvo je tak desetkrát více zasaženo koronavirem než Češi.

Smrtnost na koronavirus v Česku aktuálně činí 0,34 procent. V Číně, odkud se virus rozšířil, se smrtnost po celou dobu pohybovala okolo čtyř procent. Oproti tomu v Itálii umírá zhruba desetina všech nakažených. Španělsku je situace podobně kritická - koronaviru podlehlo více než sedm procent pacientů.

Na srovnání vybraných států se můžete podívat v následující tabulce, která pracuje s daty ze čtvrtečního dopoledne. Situace se však stále mění a počet nakažených a mrtvých roste.

Ve Spojených státech, kde je po Číně a Itálii nejvyšší počet nakažených, je smrtnost poměrně nízká - pohybuje se okolo 1,5 procenta. Podíl nakažené populace je navíc oproti Španělsku a Itálii - stejně jako v případě České republiky - desetkrát nižší. Stejně tak je tomu i u Číny, která má sice v absolutních číslech stále nejvyšší počet nakažených, procentuálně je na tom ale nejlépe ze všech srovnávaných států.

Související obsah

Jak je možné, že v některých státech je i přes vysoký počet nakažených poměrně málo obětí, zatímco v jiných je smrtnost vysoká? Základními faktory v tomto ohledu jsou úroveň zdravotnictví a podíl seniorů v populaci. Španělsko a Itálie mají mnoho starých lidí, což se odráží i v jejich smutných statistikách o koronaviru.

Žena z uzavřené zóny v Uničově na Olomoucku porodila zdravé miminko. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz