Koronavirus

Covid-19 řádí v zařízeních pro seniory. Hlásí desítky pacientů

Sedm klientů takzvané odlehčovací sociální služby v Českém Krumlově a tři členové personálu mají nemoc Covid-19. Koronavirus se do zařízení podle hygieniků zřejmě dostal přes kontakt s pendlerem. Další pacienty hlásí domovy pro seniory v Praze.

Dva klienti, kterým je 90 let a u kterých byla nákaza také potvrzena, museli do českobudějovické nemocnice. Nemoc se prokázala v jedné ze dvou budov, ve které je sociální služba provozována. Jde o objekt za soudem.

Mluvčí města dopoledne potvrdila, že nákaza se netýká druhé budovy v části zvané Vyšehrad, kterou přitom služba také využívá. Testy podstoupilo celkem 18 klientů a 15 členů personálu. V tuto chvíli jsou podle mluvčí klienti izolováni, o všechny je péče podle ní maximálně zajištěna.

Vedení města konzultuje další postupy s hygieniky a také Jihočeským krajem. Už dopoledne kvůli tomu zasedal krizový štáb města Český Krumlov.

Zařízení se stará o klienty, kteří vyžadují 24hodinovou péči. Personál o tyto lidi pečuje v podstatě v domácím prostředí a cílem služby je ulehčit rodině klienta situaci. V tuto chvíli není jasné, jak se nákaza do zařízení dostala.

Související obsah

Senioři se nemocí Covid-19 nakazili také na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Jeden nakažený, 75letý muž, ve středu nákaze podlehl. V současnosti je tam nakaženo 13 seniorů z 25 hospitalizovaných pacientů.

Minulý týden se v Thomayerově nemocnici koronavirus prokázal u tří zdravotních sester, před nimi u dvou dalších na plicní klinice.

Testy potvrdily nákazu také u zaměstance v domově důchodců v Českém Dubu, rychlotesty u ostatních pracovníků a zaměstnanců byly ale negativní. Nakažený muž je v současné době na jednotce intenzivní péče oddělení ARO liberecké nemocnice, jeho stav by ale měl být mírně lepší.

V domově pro seniory v pražské Michli byl koronavirus potvrzen také. V zařízení je zhruba 70 klientů, někteří z nich skončili v Nemocnici Na Bulovce, uvedla ve čtvrtek Česká televize.

 

Hromadně testování byli ve čtvrtek také klienti v domově pro seniory na Chodově, ve kterém žil také také 95 muž, jenž na konci minulého týdne jako první v Česku podlehl nákaze koronavirem. Na výsledky testů se zatím čeká.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz