Koronavirus

Britský premiér má koronavirus! Nakazil se i ministr zdravotnictví

Britský premiér Boris Johnson oznámil, že byl pozitivně testován na koronavirus. Nemoc Covid-19 u něj má mírné příznaky, trpí prý zvýšenou horečkou a kašlem. Vládu a boj proti zákeřné nemoci povede z izolace. Koronavirus má také britský ministr zdravotnictví.

"Chtěl bych vás informovat o něčem, co se děje právě dnes, a to, že se u mě vyvinuly mírné příznaky koronaviru - zvýšená teplota a přetrvávající kašel," uvedl Johnson ve videu, které zveřejnil na twitteru. Lékaři mu prý doporučili, aby si udělal test na koronavirus, který vyšel pozitivní.

Johnson zároveň ujistil, že zůstává v kontaktu se svým týmem a vede vládu z izolace. Poděkoval lékařům v nemocnicích a také všem lidem, kteří "udržují zemi v chodu" - vyjmenoval například policisty, pracovníky sociálních služeb, úředníky ve státní správě, učitele nebo dobrovolníkům.

"Dostaneme se přes to, a to tak, že nastolíme všechna ta opatření, o kterých už jste slyšeli. A čím více na ta opatření budeme dbát, tím rychleji se naše země dostane z této epidemie a tím rychleji se oklepeme," doplnil britský premiér. Všechny nabádá, aby pracovali pokud možno z domova a zabránili tak šíření nákazy.

Související obsah

Krátce poté, co Johnson oznámil, že je nakažený, natočili novináři šéfa premiérova poradního týmu Dominica Cummingse, jak prchá ze sídla předsedy vlády. Video:

Koronavirem se nakazil také britský ministr zdravotnictví Matthew Hancock. I on to oznámil na twitteru. Je možné, že Covid-19 mají i další členové vlády, nejspíše je proto čeká domácí karanténa.

Velká Británie zpočátku sázela na úplně jiný postup než Česko a další země. Vláda chtěla vytvořit tzv. kolektivní imunitu. To znamená, že se virus nechá šířit mezi lidmi, čímž si populace proti němu vybuduje odolnost. Není ale jasné, kolik procent obyvatel by se muselo nakazit, aby kolektivní imunita vznikla.

Po kritice ze strany opozice, předních odborníků i jiných evropských států Johnsonův kabinet postupně přikročil k opatřením, která mají naopak šíření koronaviru zabránit. V Británii se tak uzavřely školy, obchody a zrušily se hromadné akce, omezil se také pohyb na veřejnosti.

Podívejte se na reportáž TV Nova o obratu v postupu proti koronaviru v Británii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz