Koronavirus

Jak zvládnout karanténu bez rozvodu, či o samotě? Odpovídala psychiatrička

Speciál Nova je s vámi byl tentokrát zaměřen na vztahy a rodinu v době epidemie koronaviru. Jedním z hostů byla lékařka a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, která po skončení pořadu odpovídala čtenářům TN.cz na chatu.

Ať už jste museli zůstat doma s dětmi, nebo sami, nemůžete chodit do práce, či máte v rodině nakaženého koronavirem, zažíváte něco, co zřejmě nikdy předtím. A to může být obrovský nápor na psychiku, nemluvě o vlivu na rodinné vztahy.

V Číně měla epidemie za nepřímý důsledek například zvýšenou rozvodovost. Hrozí to i v Česku? A jak zvládnout neustálé soužití s partnerem? A jak se nezhroutit, když se musíte celé dny starat o děti - včetně toho, že jste jejich učiteli? A jak se vypořádat naopak s osamělostí v izolaci?

Související obsah

S velkými obavami psaly doktorce Stehlíkové těhotné ženy, pro které je období v pandemii extrémně psychicky náročné a mají strach o sebe i nenarozené dítě. Zejména pokud u sebe mají podezření na onemocnění zákeřným koronavirem.

"Soustřeďte se na porod, ten přijde, ať už budou výsledky testu jakékoliv. Vy to zvládnete," uklidňovala nastávající maminky lékařka Stehlíková.

S doporučením přišla i pro páry, které jsou kvůli karanténě v odloučení a chvíle bez sebe už nemohou dále vydržet. "Třeba se neovládnete, ale nejdříve si udělejte test na koronavirus, že jste opravdu oba negativní! Opravdová láska pak přežije všechno," dodala.

Kompletní přehled otázek a odpovědí si můžete projít zde:

 

Džamila Stehlíková je lékařka a univerzitní pedagožka kazašského původu. V Česku žije od roku 1988, v letech 2007 až 2009 zastávala post ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny. Má soukromou lékařskou praxi v oboru psychiatrie, pomáhá rizikovým pacientům i drogově závislým.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz